Rosyjski "kompleks polski" i obszar ULB - promocja książki Juliusza Mieroszewskiego / PJM

Wstęp wolny.

Teatr Stary w Lublinie, Instytut Literacki Kultura i Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS serdecznie zapraszają na promocję książki Juliusza Mieroszewskiego Rosyjski "kompleks polski" i obszar ULB wydanej w serii wybitni twórcy / ważne teksty nakładem Wydawnictwa UMCS.

Rozmowę o Autorze i książce z udziałem profesora Rafała Habielskiego, dyrektora ECS Basila Kerskiego, profesora Andrzeja Kowalczyka i redaktora Adama Michnika poprowadzi profesor Iwona Hofman. 

Spotkanie poprzedzi wręczenie dyplomów Laureatom XII edycji Stypendium im. Leopolda Ungera. 

Juliusz Mieroszewski (1906 - 1976), ps. Londyńczyk, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych publicystów politycznych, którego pisarstwo cechowały: rzetelność, rzeczowość, analityczność i profetyzm. Jak napisał Jego biograf Andrzej St. Kowalczyk, Mieroszewski miał "wenę do polityki".

Przedwojenny redaktor "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i II Korpusu gen. Władysława Andersa, współtwórca prasy frontowej, po 1945 roku został współpracownikiem Instytutu Literackiego w Paryżu, a z czasem najbliższym współpracownikiem Jerzego Giedroycia w zakresie kreowania myśli politycznej. Mieszkał w Londynie.

Artykuły Mieroszewskiego weszły do kanonu publicystyki międzynarodowej a zarazem dziennikarstwa jakościowego. Od połowy lat 50. XX wieku, Mieroszewski pracował nad koncepcją dobrosąsiedzkich stosunków suwerennych: Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi po zakładanym upadku ZSRR. Tekst zatytułowany “Rosyjski kompleks polski i obszar ULB” ukazał się pięćdziesiąt lat temu we wrześniowym numerze paryskiej “Kultury” w 1974 roku. Koncepcja ULB, przedstawiana na łamach "Kultury" paryskiej powinna być traktowana jak podwalina współczesnej polityki wschodniej Polski. W ostatnich latach rozmaici “geostratedzy” i “geopolitycy”, szczególnie po prawej stronie sceny politycznej próbowali narzucić narrację o wyimaginowanym “międzymorzu” i “tròjmorzu”. Paneliści A.Michnik, B. Kerski, A.S. Kowalczyk i R. Habielski odniosą się do tych koncepcji i ich realności.

Prezentowany polsko- ukraiński tomik wydany w serii wybitni twórcy / ważne teksty przypomina ten ważny tekst czytelnikom polskim i ukraińskim.

Mieroszewski zajmował się także relacjami Polski i Niemiec oraz projektami jednoczenia Europy. Regularnie opracowywał "Listy z Wyspy", swoistą kronikę życia emigracji londyńskiej.

Po śmierci Mieroszewskiego, Giedroyc ustanowił nagrodę Jego imienia. O specjalnych relacjach łączących Redaktora i Publicystę świadczy obfita korespondencja oraz fakt, że zdjęcie Mieroszewskiego stało na biurku Giedroycia.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Wydarzenie transmitowane online na stronie internetowej (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

fot. Ośrodek Karta w Warszawie

Rosyjski "kompleks polski" i obszar ULB - promocja książki Juliusza Mieroszewskiego / PJM

  • fot. Ośrodek Karta w Warszawie