Bitwa o kulturę. Dźwięk bez fikcji - o reportażu dźwiękowym / Bartosz Panek, Anna Sekudewicz / PJM

Rozmowę prowadzi Katarzyna Michalak.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.10.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie internetowej (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

Od kilku lat obserwujemy tzw. „zwrot audiocentryczny” w kulturze. Świadczy o tym chociażby praktykowanie słuchania jako powszedniej aktywności. Nigdy wcześniej tak wiele osób nie chodziło w słuchawkach na uszach! Coraz częściej szukamy informacji i rozrywki w dźwiękowych podcastach. Swój renesans przeżywają narracje audialne: reportaże i słuchowiska. Jednocześnie, zmęczeni wszechobecnym hałasem, równie mocno pragniemy wsłuchiwać się… w ciszę. Słuch to ważne narzędzie poznania. O słuchu, ale także o dźwięku, dyskutuje się jednak wyłącznie w hermetycznych środowiskach radiowców, podcasterów, ekologów akustycznych, badaczy z obszaru sound studies Warto włączyć tę dyskusję do otwartej, publicznej debaty o kulturze i społeczeństwie, bo jak mówi brytyjski badacz dźwięku Julian Treasure: „bez słuchania – nie ma zrozumienia, bez zrozumienia – nie zbudujemy więzi”.

Bartosz Panek – reporter, dziennikarz, politolog. Od marca 2024 roku redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, wcześniej dziennikarz radiowej Dwójki i freelancer. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców audio na świecie, oraz m.in. Srebrnego Medalu URTI, Åke Blomström Memorial Prize i Srebrnego Melchiora. Autor i współautor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów dźwiękowych. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autor dwóch książek reporterskich -  "U nas każdy jest prorokiem” i "Zboże rosło jak las”.

Anna Sekudewicz - pracowała w PR Katowice. Otrzymała ponad 60 nagród i wyróżnień w najważniejszych konkursach radiowych w Polsce, a także w świecie, w tym m. in.: Złoty Mikrofon w 1990 roku, dwukrotnie Grand Prix KRRiTV, Special mention na Prix Italia 1990 r., finalistka Prix Italia w 2002 r., nagroda główna Prix Italia czyli radiowy Oscar w 2004 r., „Melchior”- radiowy reportażysta roku w Polsce w 2004 r., Nagroda Związku Literatów Polskich im. Witolda Hulewicza 2008 r., Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r.
Juror wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Przez 7 lat reprezentowała polską radiofonię w Komisji Reportażu EBU (Europejskiej Unii Nadawców). Niektóre reportaże znajdują się w zbiorach biblioteki Lincoln Center w Nowym Jorku.

 

Fot. Pexels.com

Bitwa o kulturę. Dźwięk bez fikcji - o reportażu dźwiękowym / Bartosz Panek, Anna Sekudewicz / PJM

  • Fot. Pexels.com