Bitwa o kulturę. Na zachodzie bez zmian? Czyli co z tymi Stanami? / Ewa Winnicka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Antoszek / PJM

Rozmowę prowadzi Maja Chitro.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.10.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie internetowej (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

Na fali wyborów prezydenckich w USA, szukamy drogi, którą obiorą Stany. Jaki wpływ na kampanię miała kultura i popkultura? Kogo popiera amerykańska Polonia? Dlaczego Stany Zjednoczone są aż tak podzielone? Na wszystko popatrzymy z różnych perspektyw. W dyskusji udział weźmie Ewa Winnicka, nagradzana reporterka, która Ameryce poświęciła wiele publikacji. Jej najnowsza książka „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” to obraz śląskich osadników na przestrzeni teksańskich dziejów.

Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek “Londyńczycy”, “Angole”, “Nowy Jork zbuntowany”, "Milionerka", "Był sobie chłopczyk" oraz “Greenpoint. Kroniki Małej Polski”. Współautorka książek “Głosy” i “Władcy strachu” (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także “1968” (z Cezarym Łazarewi­czem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laure­atka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festi­walu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Razem z Magdaleną Grzebałkowską prowadzi podcast “Jak się starzeć bez godności”.

Katarzyna Surmiak - Domańska — reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej  Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny Kieślowski. Zbliżenie, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka Czystka otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, Nagrodę Historyczną Młodzieżowych Klubów im. Kazimierza Moczarskiego, znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i finale konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2022 oraz otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

Ewa Antoszek - adiunktka w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki UMCS w Lublinie. Posiada dyplom z amerykanistyki Smith College (Northampton, MA). Wraz z zespołem amerykanistek tworzy Centrum Studiów Amerykanistycznych na UMCS. W swoich badaniach zajmuje się kwestią tożsamości etnicznych, reprezentacjami przestrzeni w literaturze, kwestiami granicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem granicy meksykańsko-amerykańskiej oraz sytuacji osób pochodzenia latynoskiego w Stanach Zjednoczonych, a także migracjami i ich skutkami. Jej najnowsze badania poświęcone są kwestii wrogościnności. Jest autorką Out of the Margins: Identity Formation in Contemporary Chicana Writings (Peter Lang, 2012), współredaktorką książki “Inne bębny: różnica i niezgoda w literaturze i kulturze amerykańskiej” (Wydawnictwo UMCS, 2013) oraz wielu artykułów poświęconych kwestii granic. W latach 2022-2023 otrzymała granty badawcze Narodowego Centrum Nauki: NAWA, „Nowe aspekty współczesnej literatury i kultury amerykańskiej” oraz Miniatura 6, „Hostipitality and conviviality: artivism on the U.S.-Mexico border as an example of actions challenging exclusionary practices”. Jest także liderką projektu MigraMedia na UMCS (Erasmus+: Migration Narratives in European Media: Teaching,Learning, and Reflecting), poświęconego reprezentacjom migracji w różnych mediach.

 

#opisujemy

Zdjęcie flagi amerykańskiej powiewającej na wietrze, na tle błękitnego, bezchmurnego nieba. Od lewej strony flaga jest zamocowana na maszcie. Większość flagi zajmują poziome, naprzemiennie ułożone pasy: siedem czerwonych i sześć białych. Lewą, górną część zajmuje niebieski kwadrat, na którym są rozmieszczone równomiernie białe, pięcioramienne gwiazdy.
fot. Wikimedia Commons

Bitwa o kulturę. Na zachodzie bez zmian? Czyli co z tymi Stanami? / Ewa Winnicka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Antoszek / PJM

  • fot. Wikimedia Commons