Bitwa o kulturę. Mroczny Rycerz wciąż na posterunku, czyli fenomen Batmana / Szymon Holcman, Bartosz Sztybor/ PJM

Rozmowę prowadzi Kaja Klimek.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.09.2024 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie internetowej (zakładka "Na żywo") oraz na profilu FB Teatru Starego.

Po ponad dekadzie absolutnej dominacji superbohaterów w świecie popkultury, nadszedł chyba czas lekkiego zmęczenia materiału. Coraz słabsze boxoffice’owe wyniki filmów o obrońcach (wszech)świata zdają się potwierdzać tę tezę. Z pewnym wyjątkiem. Wyjątek ten działa po cichu, w ciemności, ubrany w strój nietoperza. Kiedy 85 lat temu niejaki „Bat-Man” po raz pierwszy pojawił się na kartach komiksu, mało kto mógł przewidzieć, że postać zamaskowanego bohatera wspierającego policję przy rozwiązywaniu kryminalnych zagadek, będzie przedmiotem analizy psychologów. Czy to właśnie fakt, że pozbawiony supermocy i zmagający się z własnymi demonami Batman jest tak bardzo „ludzki”, jest głównym powodem jego popularności? Czy może chodzi o wyjątkowość relacji, jakie przez lata zdążył nawiązać ze swoimi sojusznikami i wrogami: Jimem Gordonem, Catwoman i – oczywiście – Jokerem. Wspólnie wybierzmy się do Gotham i poszukajmy odpowiedzi wraz z Bartoszem Sztyborem i Szymonem Holcmanem.

Bartosz Sztybor – scenarzysta filmowy i komiksowy, dziennikarz, publicysta, autor książek ilustrowanych. Dyrektor Narracji Komiksu i Animacji w CD PROJEKT RED. Wielokrotny laureat konkursu na krótką formę komiksową na MFK. W 2023 roku, za komiks Cyberpunk 2077: Big City Dreams uhonorowany Nagrodą Hugo w kategorii najlepsza opowieść graficzna lub komiks.

Szymon Holcman - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisał o komiksie, filmie, popkulturze dla m.in. „Przekroju”, „Nowej Fantastyki”, „Kina”, „Dwutygodnika” czy „Polityki”. Współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu, publikującego komiksy najlepszych współczesnych twórców z Polski i świata. Przez blisko 10 lat był związany z firmą Gutek Film, gdzie pracował przy wprowadzeniu na ekrany polskich kin blisko 130 filmów. Przez kilka lat również redaktor naczelny katalogu festiwalu Nowe Horyzonty. Juror m.in. w komiksowych konkursach Muzeum Powstania Warszawskiego i Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Był także redaktorem linii wydawniczej poświęconej komiksom w wydawnictwie Marginesy. Dwukrotnie brał udział w pracach komisji selekcyjnej poświęconego animacji festiwalu Cartoon Movie w Lyonie, odpowiadał za sekcję filmów dla dzieci na Octopus Film Festival. Pracował również w studio animacji Human Ark, gdzie m.in. kierował produkcją serialu dla dzieci pt. „Kacperiada”. Konsultant scenariuszowy seriali „Jak zostałem superłotrem” Krzysztofa Ostrowskiego i „Bajka na końcu świata” Marcina Podolca i Kacpra Zamarło.

 

#opisujemy

Zbliżenie na znaczek z logo batmana. Symetryczny uproszczony zarys żółtego nietoperza na na czarnym tle. Umieszczony w żółtej eliptycznej ramce. Tło ciemnoszare.
Fot. materiały promocyjne

Bitwa o kulturę. Mroczny Rycerz wciąż na posterunku, czyli fenomen Batmana / Szymon Holcman, Bartosz Sztybor/ PJM

  • Fot. materiały promocyjne