Bitwa o literaturę. Pamięć miejsc i rzeczy

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Karolina Sulej, Marcin Kącki
Prowadzący: Michał Nogaś

We wrześniu miną 82 lata od wybuchu II wojny światowej. Z tematem Zagłady, okupacji, cierpienia milionów osób mierzą się kolejne pokolenia reporterów. Docierają do świadków, rozmawiają z historykami, sięgają po tematy wciąż czekające na to, by je opowiedzieć. Dlaczego tak mało wiemy o tym, że ubrania w czasie wojny mogły zniszczyć lub ocalić człowieka? W jaki sposób pomagały mu zachować godność? Co czują ci, którzy mieszkają tuż obok terenów byłych obozów koncentracyjnych i zagłady? A nawet w budynkach stojących za bramami takich miejsc? Czy pamięć leczy?
Michał Nogaś

Karolina Sulej (ur.1985) – pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę "Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" (2017). Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku "Modni. Od Arkadiusa do Zienia" (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island" (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży "Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny" (2018), współautorka książki-komentarza "Własny pokój" o Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jednym ze współautorów "Wanderlust" - książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie. Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką reportażową, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.

Marcin Kącki (ur. 1976) – reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zajmuje się reportażem społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” oraz nagrody studentów dziennikarstwa MediaTory. Autor książek "Lepperiada", "Maestro. Historia milczenia", "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, "Plaża za szafą" oraz powieści "Fak maj lajf". Jego ostatnia książka "Oświęcim. Czarna zima" została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Jest również autorem sztuki teatralnej "Wróg się rodzi".

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Bitwa o literaturę. Pamięć miejsc i rzeczy

  • fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta