Bitwa o literaturę. Biograf samotnego wilka albo Bauman non-fiction

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wydarzenie transmitowane online na stronie oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Artur Domosławski
Prowadzenie: Michał Nogaś


Jest to biografia monumentalna, wnikliwa, porywająca. Domosławski nad wyraz uważnie przygląda się życiu Baumana - od pierwszych lat, w przedwojennym Poznaniu, po te ostatnie, w Leeds w Wielkiej Brytanii. "Wygnaniec" nie jest więc jedynie opowieścią o skomplikowanym życiu jednego z najwybitniejszych umysłów w polskiej historii, ale także zbiorem pytań fundamentalnych - o dokonywane w życiu wybory, o rolę nauki i przeznaczenia, o zło i dobro, pamięć i przemysł pogardy. Domosławski przywraca zbiorowej pamięci człowieka niezwykłego, którego demony przeszłości prześladowały do końca. I który, jak sam to przyznawał, nie mógł mieć innego życia.
Michał Nogaś

Artur Domosławski (1967), jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reporterów, autor literatury faktu. W latach 1991-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, od 2011 r. związany z tygodnikiem „Polityka”. Autor m.in. „Gorączki latynoamerykańskiej” (2004), „Śmierci w Amazonii” (2013), nominowanych do Nagrody Nike „Wykluczonych” (2016) oraz głośnej biografii „Kapuściński non-fiction” (2010), przełożonej m.in. na angielski, francuski, hiszpański i włoski. Uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku 2010. Jego najnowszą książką jest "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" (2021).


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


[Na zdjęciu niebieskooki mężczyzna w ujęciu popiersiowym. Ma jasnoniebieską koszulę, okulary w czarnych oprawkach, siwe włosy i delikatny zarost. Rozmyte tło jest niebiesko-białe.]

fot. Albert Zawada

Bitwa o literaturę. Biograf samotnego wilka albo Bauman non-fiction

  • fot. Albert Zawada