Nagroda „Gong Danutki”

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

 

Laureat: Janusz Gajos
Prowadzenia: Agnieszka Szydłowska

Danuta Szaflarska była dla kilku pokoleń polskich aktorek i aktorów swoistym punktem odniesienia. Pierwsza gwiazda powojennej kinematografii, aktorka, która w kilkuset rolach filmowych, scenicznych, estradowych i telewizyjnych wzruszała, bawiła, wzbudzała dreszcz emocji wśród pokoleń widzów. Swoisty „kult Szaflarskiej” przypada od lat dziewięćdziesiątych do daty Jej śmierci – 19.02.2017 roku. Wówczas przede wszystkim dzięki rolom w filmach Doroty Kędzierzawskiej i spektaklach Grzegorza Jarzyny stała się „najmłodszą z najstarszych” dam polskich scen i ekranów!

Przy swej ogromnej popularności świetnie odnajdywała się w roli Gwiazdy, będąc w zasadzie Antygwiazdą. Skromna, punktualna, zawsze pierwsza znała swą rolę na pamięć. Otwarta na najnowsze tendencje artystyczne w kinie i na scenie, nie stroniąca od trudnych tematów podejmowanych przez współczesnych twórców, była jednocześnie jedną z najwspanialszych aktorek komediowych. Najbardziej ceniła wolność, czyli „ślebodę”, jak mówiono w Jej rodzinnych Kosarzyskach. Połączenie rzemiosła i kunsztu aktorskiego najwyższej próby to właśnie Danuta Szaflarska.

Nagroda „GONG DANUTKI” nawiązuje do gongu, którego pomysłodawczynią była Danuta Szaflarska i który co wieczór rozbrzmiewa w naszym Teatrze. Pierwszy raz zabrzmiał przed inaugurującym cykl "Kino w Teatrze Starym" seansem filmowym we wrześniu 2012 roku.   Któż inny mógłby być wówczas „inspicjentem”, jeśli nie Danutka?

„GONG DANUTKI” to nagroda, którą co roku będziemy przyznawać podczas festiwalu, by wspierać rzemiosło i kunszt sztuki aktorskiej. Autorem statuetki jest Jarosław Koziara.

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

Galeria zdjęć

Nagroda „Gong Danutki”