„Samochodzik i templariusze” odc. 1-3

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

„Samochodzik i templariusze”
odcinki I-III: „Po przygodę”, „Fałszywy brodacz”, „Tajemnica Bahometa”

Polska 1971 / 33’
Reżyseria: Hubert Drapella
Scenariusz: Zbigniew Nienacki wg własnej powieści „Pan Samochodzik i templariusze”
Zdjęcia: Wacław Dybowski
Obsada: Stanisław Mikulski (Tomasz, „Pan Samochodzik”), Grażyna Marzec (Iwona), Danuta Szaflarska (żona Lucjusza), Ewa Szykulska (Karen Petersen), Zygmunt Apostoł (żeglarz), Tadeusz Gwiazdowski (kapitan Petersen, ojciec Karen), Lech Ordon (Lucjusz), Michał Szewczyk (Michał Piotrowski, kuzyn Petersena), Jan Tesarz (brodacz), Roman Sykała (poszukiwacz skarbów), Jan Suzin (dziennikarz), Roman Mosior (Sokole Oko), Stefan Niemierowski (Doktorek), Tomasz Samosionek (Długi Ozór)

Adaptacja książki z cieszącej się niezwykłą popularnością serii o Panu Samochodziku, posiadaczu niezwykłego samochodu-amfibii, o zgrzebnym wyglądzie, za to z silnikiem ferrari. Główny bohater, historyk sztuki, muzealnik i poszukiwacz przygód, wyrusza w towarzystwie zaprzyjaźnionych harcerzy na Suwalszczyznę, gdzie ma się znajdować legendarny skarb zakonu templariuszy. Niestety, odnaleźć go chcą również konkurenci z zagranicy a także tajemniczy złoczyńcy... W trzech z pięciu odcinków serialu dla młodzieży wystąpiła również Danuta Szaflarska, aktorka, której poszukiwanie przygód w życiu artystycznym również nie było obce.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

 

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

„Samochodzik i templariusze”