„Courage mojej matki” / spektakl Teatru Telewizji

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

Danuta Szaflarska w Teatrze TV

Danuta Szaflarska wciąż żyje w naszej pamięci jako wspaniała aktorka i niezwykła osoba. Jej role, zarejestrowane dla telewizji i filmu, przywołują artystkę, którą darzyliśmy sympatią, szacunkiem i także uczuciem, którym nie zawsze publiczność otacza nawet najwybitniejszych aktorów – miłością.

W swym wspaniałym dorobku aktorskim miała również wiele ról w Teatrze Telewizji. Współpracę z nim zaczęła pod koniec lat 50. w okresie, gdy telewizyjne widowiska grano na żywo, a nie było jeszcze technicznej możliwości ich rejestracji. Do najstarszych, zachowanych spektakli z udziałem Danuty Szaflarskiej należą: Paryżanka Becque’a z 1962 roku czy Pan Topaz Pagnola z tego samego czasu. Warto zwrócić uwagę, że reżyserem, który chętnie angażował aktorkę do swoich telewizyjnych inscenizacji był Konrad Swinarski. Zagrała u niego m.in. w cyklu Dobre uczynki Wojciecha Ozdoby Mularczyka, a przede wszystkim w znakomitej realizacji Kartoteki Różewicza z 1967 roku.

„Courage mojej matki”
Autor: George Tabori
Scenariusz i reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Przekład: Grzegorz Matysik
Scenografia: Katarzyna Sobańska
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski
Czas trwania: 80 min.
Obsada:  Danuta Szaflarska (Matka), Jan Peszek (Syn), Adam Woronowicz (Oficer SS), Tadeusz Szymków (Kelemen), Teresa Sawicka (Ciocia Marta), Edwin Petrykat (Wujek Julek), Lech Gwit, Ferdynand Matysik (Policjanci), Eryk Lubos (Esesman), Grażyna Krukówna (Konduktorka), Irena Rybicka (Żona dozorcy) oraz Iwona Kozub, Jan Blecki, Stanisław Rezler, Anna Werner, Ilias Wrazas

Niewątpliwie jednym z najważniejszych spektakli z udziałem Szaflarskiej jest inscenizacja sztuki Georga Taboriego Courage mojej matki w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz (prem. 2002 r.). Punktem wyjścia w dramacie jest spotkanie w studiu radiowym matki i syna. On pragnie pomóc jej przywołać bolesne wspomnienia z czasów II wojny światowej. Kobieta była aresztowana na ulicy i trafiła do transportu do Oświęcimia. Po drodze los podsuwał jej różne drogi ucieczki, ale bohaterka z nich nie skorzystała. Oparła się także ostatniej szansie ratunku na placu selekcyjnym, uważając, że byłoby to zdradą wobec narodu, oddawanego eksterminacji. Kobieta jednak ocalała - wbrew całej nieludzkiej logice holocaustu – uratowana przez oficera SS. Być może w tej roli Danuty Szaflarskiej odbiły się szczególnie również jej własne wspomnienia wojenne i przewrotność losu, którego sama doświadczyła. W niezwykle poruszającym przedstawieniu aktorce partnerowali m.in. Jan Peszek i Adam Woronowicz.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym


Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

„Courage mojej matki” / spektakl Teatru Telewizji