Bitwa o kulturę. Zapominanie słyszenia

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Goście: Marta Michalska, Antoni Michnik, Hubert Wińczyk
Prowadzenie: Jerzy Sosnowski

Pod tym enigmatycznym tytułem kryje się zagadnienie „pejzażu dźwiękowego” – wczoraj i dziś. Rzecz w tym, że chętnie rozglądamy się po świecie, robimy fotografie, wspominamy, jak jakieś miejsca wyglądały... Natomiast właściwie umykają nam wrażenia związane ze zmysłem słuchu. Czy ktoś potrafiłby „z marszu“ odpowiedzieć, jak brzmi Lublin, co słychać w Paryżu, albo jak brzmiała nasza rodzinna okolica trzydzieści lat temu? Istnieje niemała grupa ludzi zajmująca się nagrywaniem pejzaży dźwiękowych, a nawet odtwarzaniem pejzaży dźwiękowych z przeszłości. Wydaje się to niezwykle intrygujące. Uświadomienie sobie, że przemija nie tylko wizualna strona rzeczywistości, ale jej brzmienie, każe nam na nowo uczyć się słuchać.
Jerzy Sosnowski

Marta Michalska - doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Historycznego i Kolegium MISH UW. Zajmuje się XIX-wiecznym pejzażem dźwiękowym Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem jego miejskiego i społecznego (klasowego, genderowego, etnicznego) charakteru. Interesuje się też epoką wiktoriańską oraz powieścią gotycką w kontekście społecznym i antropologicznym. Pracuje w Muzeum Warszawy, śpiewa w chórze.

Antoni Michnik, doktorant w IS PAN, historyk kultury, performer. Członek założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando”. Publikował m.in. w „Kontekstach“, „Kulturze Popularnej”, „Kulturze Współczesnej”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Roczniku Historii Sztuki”, „Zeszytach Literackich”. Współredaktor książek Fluxus w trzech aktach. Narracje – estetyki – geografie Grupy ETC (Wyd. Krytyki Politycznej, 2014) oraz Poza rejestrem. Rozmowy o muzyce i prawie autorskim (Fundacja Nowoczesna Polska, 2015).

Hubert Wińczyk, artysta intermedialny/dźwiękowy, performer, improwizator, multi-nie-instrumentalista. Absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wcześniej studiował także filozofię i kulturoznawstwo. W swojej działalności eksploruje zjawisko schizofonii (oddzielenia dźwięku od jego źródła), symbolikę przemiany i motywy katastroficzne, które często funkcjonują na osiach góra–dół–góra, oraz ukrywa makrokosmos w mikrokosmosie. W pracy z dźwiękiem wykorzystuje praktykę nagrań terenowych, alternatywne źródła dźwięku, odpadki, manipulacje skojarzeniami, głos, zabawki, elektronikę, zjawiska rezonansu, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości. Razem z Moniką Wińczyk działa w duecie performerskim Monster Hurricane Wihajster. Gra w zespołach kakofoNIKT, Palanci, Extra Nerves, Nova Reperta, Revue svazu českých architektů. Udźwiękawiał m.in. spektakle taneczne i teatralne, słuchowiska, filmy animowane oraz park Chopina. Od 2009 roku prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat aktywnego słuchania dźwięków otoczenia, nagrań terenowych i ekologii akustycznej.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Krzysztof Dubiel

Bitwa o kulturę. Zapominanie słyszenia

  • fot. Krzysztof Dubiel