Bitwa o kulturę. Łapa w łapę

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Goście: Andrzej Elżanowski, Marta Dymek
Prowadzenie: Grażyna Lutosławska


Ludzka cywilizacja budowana jest na wykorzystywaniu zwierząt. Co może zyskać humanistyka, jeśli postawi w centrum nie człowieka, a żywe stworzenie w ogóle?
Grażyna Lutosławska

Andrzej Elżanowski, prof. dr hab., zoolog i bioetyk, wykłada na Wydziale Artes Liberales UW. Autor licznych, szeroko cytowanych (h-indeks 24) prac naukowych. Przez 16 lat pracował w USA i RFN, m.in. jako stypendysta Smithsonian Institution i US National Research Council. Członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego. Od dwudziestu lat działa na rzecz poprawy losu zwierząt. Jako członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (1999–2003) spowodował wprowadzenie w Polsce skali inwazyjności doświadczeń i przyczynił się do zmian Ustawy o ochronie zwierząt (m.in. usunięcia wyjątku dopuszczającego ubój bez ogłuszania). Kierował kampanią, która doprowadziła do przyjęcia postępowej Ustawy o doświadczeniach na zwierzętach z 2005 i przyczynił się do ulepszenia projektu obowiązującej Ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych z 2015. Był wiodącym współautorem wyjściowego projektu ostatniej nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt (z 2010) i architektem kampanii (2012–2014) przeciwko ubojowi rytualnemu. Wspiera autorytetem i wiedzą działania przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt i ich przemysłowej eksploatacji. Od 1983 wegetarianin, od 2013 weganin.

Marta Dymek, propagatorka weganizmu, kucharka i autorka. Znana jako autorka bloga Jadłonomia.com oraz dwóch książek pod tym samym tytułem. Jej książki doczekały się ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy, a pierwsza z nich została wyróżniona w pawilonie polskim podczas EXPO 2015. Prowadzi swój program kulinarny pod tytułem „Zielona Rewolucja Marty Dymek” na antenie Kuchni+ oraz współpracuje z polską i zagraniczną prasą kulinarną. Studiowała MISH na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Gender Studies w IBL PAN, wykładała na Food Studies na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Na co dzień angażuje się we wszystkie działania, które mogą pomóc upowszechnić wegetarianizm, weganizm i prawa zwierząt.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Bolesław Lutosławski

Bitwa o kulturę. Łapa w łapę

  • fot. Bolesław Lutosławski