Bitwa o kulturę. Czy możemy porozmawiać o 13 grudnia?

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Jerzy Sosnowski
gość: Jan Skórzyński

Ostatni raz w 2018 roku spotykamy się na dwa dni przed kolejną rocznicą ogłoszenia stanu wojennego. Czy 37 lat, które upłynęły, to wystarczający czas, żeby o tamtych wydarzeniach porozmawiać spokojnie, nie wikłając się w bieżące spory polityczne? Czy historyk ma już dostęp do wszystkich źródeł? Czy przebieg wydarzeń udaje się zrekonstruować bez wątpliwości?
Jerzy Sosnowski

Jan Skórzyński (ur. 1954), historyk i politolog, profesor Collegium Civitas, gdzie wykłada historię XX wieku. Uczestnik ruchu opozycyjnego w PRL, jeden z założycieli Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. 13 grudnia 1981 r. został internowany. Jako dziennikarz pracował w redakcjach „Przeglądu Katolickiego”, „Tygodnika Solidarność”, „Spotkań” i „Rzeczpospolitej”. W latach 2000–2006 był I zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i szefem dodatku „Plus-Minus”.
Wydał szereg książek o najnowszej historii Polski, m.in. Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985–1989 (1996), System Rywina, czyli druga strona III Rzeczpospolitej (red., 2003), Od Solidarności do wolności (2005), Rewolucja Okrągłego Stołu (2009), Zadra. Biografia Lecha Wałęsy (2009), Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników (2012), Krótka historia Solidarności 1980–1989 (2014), Nie ma chleba bez wolności. Polski sprzeciw wobec komunizmu 1956–1980 (2017).
Redaktor naczelny pisma naukowego „Wolność i Solidarność. Studia z dziejów opozycji wobec komunizmu i dyktatury” oraz trzytomowego słownika biograficznego Opozycja w PRL. Jego książki były trzykrotnie nominowane do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

 

fot. Krzysztof Dubiel

Bitwa o kulturę. Czy możemy porozmawiać o 13 grudnia?

  • fot. Krzysztof Dubiel