Bitwa o literaturę. Co nam zrobiła literatura dziecięca?

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Jerzy Sosnowski
goście: Joanna Olech, Ewa Stiasny
Lektorką będzie Mirella Rogoza-Biel.

Zgodnie ze słynną dedykacją, od której zaczyna się Mały Książę, jesteśmy dorosłymi, którzy byli kiedyś dziećmi. Ta z pozoru mało odkrywcza teza pozwala porozmawiać o lekturach, które na nas wpłynęły, może do tego stopnia, że do nich (skrycie) wracamy. Czym się różnią od twórczości dla DZISIEJSZYCH dzieci?
Jerzy Sosnowski

Joanna Olech, (ur. 1955) autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, graficzka. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, magazynu „Książki” i miesięcznika „Nowe Książki”. Jest członkinią Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY), a od roku 2010 ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prowadzi wykłady na temat ilustracji książkowej na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Literatury Polskiej, w ramach studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”.
Napisała ponad 30 książek, m.in. „Dynastię Miziołków” (Egmont, 1994, 2002 / Literatura, 2009, 2014), „Różowego prosiaczka” (Znak, 2006), „Pompona w rodzinie Fisiów” (Znak, 2007), „Pulpeta i Prudencję. Smocze pogotowie przygodowe” (Znak, 2010), „Pompona na wakacjach” (Znak Emotikon 2013), „Arcybolka” (Muza, 2014), „Poppintroków. Opowiadania z magią i dreszczem” (Literatura, 2016), „Egaliterrę” (Wytwórnia, 2017).

Ewa Stiasny, ur. 1967 w Warszawie. Ukończyła ASP w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Pracownię Konserwacji Starych Druków i Grafiki (dyplom w 1995). Aneks w Pracowni Ilustracji prof. Janusza Stannego na Wydziale Grafiki. Jest dyplomowaną konserwatorką starych druków i grafiki, w praktyce graficzką, ilustratorką, wydawczynią.
Tuż po studiach współprowadziła własne studio graficzne, tworząc głównie grafikę użytkową i stawiając pierwsze kroki w dziedzinie edytorstwa. W 2005 wraz z Joanną Rzyską i Jadwigą Jędryas założyła Wydawnictwo Dwie Siostry specjalizujące się w literaturze dziecięcej.
Ilustruje, projektuje książki. Swoje doświadczenie jako grafik wykorzystuje w pracy wydawniczej. 

Najbardziej udane prace:
– projekt graficzny serii „Mistrzowie Ilustracji” Wydawnictwa Dwie Siostry,
– opracowania książek Krystyny Gucewicz Pogrzeb wróbla, Muza 2006; Serce na smyczy, Muza 2008; Zaczekaj na koniec deszczu, Muza 2010; Andrzej Kopiczyński. Jak być kochanym, MTJ 2014 oraz wierszy Violi Fisherowej Babia godzina, Atut 2007.

Ilustracje do książek dla dzieci:
Nie każdy umiał się przewrócić  Toona Tellegena – nagroda  Dużego Donga 2005, Kowalska-Stiasny 2005,
Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego – nominacja do nagrody Książka Roku 2008 Polskiej Sekcjii IBBY w kategorii graficznej, Znak 2008,
Tydzień Konstancji Olgi Masiuk – nominacja do nagrody Książka Roku 2009 Polskiej Sekcjii IBBY w kategorii graficznej, Wydawnictwo Dwie Siostry 2008,
Ucieszki Cieszka Zdenka Sveraka, Wydawnictwo Dwie Siostry 2013,
Urodziny prawie wszystkich Toona Tellegena, Wydawnictwo Dwie Siostry 2014,
Nowe ucieszki Cieszka Zdenka Sveraka, Wydawnictwo Dwie Siostry 2017.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Krzysztof Dubiel

Bitwa o literaturę. Co nam zrobiła literatura dziecięca?

  • fot. Krzysztof Dubiel