Bitwa o literaturę. Jak słuchać, żeby słyszeć
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
prowadzenie: Grażyna Lutosławska
gość: Andrzej Dybczak
lektor: Mateusz Nowak
Gugara to dźwięk dzwonków na szyi reniferów i tytuł książki o mieszkańcach syberyjskiej osady, którzy słyszą je codziennie. Jak usłyszeć to, o czym nie mówią ewenkijscy pasterze? A jak opowiedzieć historie robotników z Norwegii, pasterzy trzody z południa Polski, Nieńców czy Selkupów? Jaką przyjąć perspektywę?
Grażyna Lutosławska
Andrzej Dybczak, rocznik ʼ78, z wykształcenia etnolog. Do tej pory ukazały się dwie jego książki: Gugara (Zielona Sowa 2008, wznowienie Czarne 2012) i zbiór opowiadań pt. Pan wszystkich krów (Nisza 2017). Jest współautorem filmu dokumentalnego także zatytułowanego Gugara, który podobnie jak i książka opowiada o syberyjskich pasterzach reniferów. Film był nagradzany min. w Krakowie, Lublinie i Paryżu. Dybczak jest laureatem nagrody fundacji im. Kościelskich.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.