Bitwa o literaturę. Węgry: Śmierć patrycjuszy
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Przy okazji spotkania będzie można kupić najnowszą powieść Krzysztofa Vargi Sonnenberg w dobrej cenie. Książki dostarczy Księgarnia Królewska.
Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Gość: Krzysztof Varga
Lektorka: Mirella Rogoza-Biel
Pisarz Krzysztof Varga opowie o swoich węgierskich korzeniach i węgierskich powieściach. Na czym polega podwójność w jego prozie, w jego patrzeniu na Polskę i Węgry. Zastanowimy się wspólnie nad polską i światową recepcją twórczości węgierskich pisarzy: Sándora Máraia, Imre Kertésza, Pétera Esterházyego. Co Węgrzy dali literaturze? Co zobaczyli w Europie, Historii, współczesności? Czemu świadkowali, o co walczyli, jakie doświadczenie zapisali w swoich utworach? Mały kraj, długa historia, dziwny język, wielka literatura.
Łukasz Drewniak
Krzysztof Varga, rodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor powieści: Chłopaki nie płaczą (1996), Śmiertelność (1998), Tequila (2001), Karolina (2003), Nagrobek z lastryko (2007), Aleja Niepodległości (2010), Trociny (2012) i Masakra (2015). Wydał także trzy książki eseistyczne poświęcone historii i kulturze Węgier: Gulasz z turula (2008), Czardasz z mangalicą (2014) i Langosz w jurcie (2016) oraz dwa zbiory felietonów: Polska mistrzem Polski (2012) i Setka (2016). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników 2009 roku za Gulasz z turula. 4 kwietnia 2018 ukazała się jego nowa powieść Sonnenberg. Mieszka w Warszawie.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.