Bitwa o literaturę. Snob

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
gość: Zofia Król, Wojciech Burszta
lektor: Tomasz Bielawiec

Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady zostały przez zespół internetowego magazynu dwutygodnik.com określone wspólnym tytułem Delfin w malinach. Jaki jest ten nowy polski smak? Czy snobizm jest nieśmiertelny? Jak się zmienia? Co na tej podstawie można powiedzieć o zmianach, jakim podlega społeczeństwo? Jakie będą snobizmy przyszłości?
Grażyna Lutosławska

Zofia Król, redaktorka naczelna i redaktorka działu literackiego magazynu kulturalnego dwutygodnik.com, krytyczka literacka, doktor filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”. Jurorka nagrody za debiut im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

Wojciech Józef Burszta, ur. 1957, profesor zwyczajny w Katedrze Kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, kieruje także Zakładem Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu, prezes Instytutu im. Oskara Kolberga, redaktor naukowy pisma „Sprawy Narodowościowe. Seria Nowa”, przewodniczący Rady Naukowej kwartalnika „Przegląd Kulturoznawczy”; antropolog kultury, kulturoznawca i eseista piszący o rzeczach poważnych i ulotnych. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, wykładał w Yale, Chicago i Paryżu. Autor kilkunastu książek i ponad 300 artykułów naukowych. W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Glora Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP.  W roku 2015 ukazała się jego  książka Preteksty, a w 2017 Kryminalna odyseja oraz inne szkice i czytaniu i pisaniu (współautorstwo M. Czubaj); miłośnik literatury i muzyki rockowej.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.