Bitwa o kulturę. Tajemnice fotografii teatralnej
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Dorota Awiorko, Robert Roy Nałęcz, Tomek Tyndyk
Czyli co się dzieje, kiedy fotograf zaczyna patrzeć na spektakl. Spróbujemy sprawdzić, czy fotograf w teatrze to bardziej reporter utrwalający zdarzenie i chwilę, czy dokumentalista opracowujący materiały do archiwum, zapamiętujący dzieło, które przeminie. A może to zwyczajny intruz z zewnątrz w dziele innych twórców, dodający do ich pracy swoje zsubiektywizowane spojrzenie? Jak artysta (fotograf) patrzy na pracę innego artysty (reżysera)? Czy teatralna fotografia przekształca fotografowany spektakl, czy go tylko zapamiętuje? Zdjęcia z prób, zdjęcia z premier, zdjęcia zza kulis. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich pierwszych i najlepszych fotografiach teatralnych. Obejrzymy ich prace. Na czym polega fotografowanie sztuki? Jak i kiedy fotografować przedstawienie teatralne? Czego nie da się zatrzymać w kadrze? Co można zobaczyć tylko na fotografii teatralnej?
Łukasz Drewniak
Dorota Awiorko, fotografka, fotoreporterka i realizatorka video, wieloletnia (2014–2017) kierowniczka działu fotograficznego „Dziennika Wschodniego”. Od 2012 r. fotografuje wszystkie wydarzenia w Teatrze Starym w Lublinie (we współpracy z Wojciechem Nieśpiałowskim). Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, jest laureatką najbardziej prestiżowych polskich nagród fotograficznych, m.in. : „Zdjęcia Roku” Grand Press Photo (2006), I nagroda w kategorii „Wydarzenie” Grand Press Photo (2009), II nagroda w kategorii „Wydarzenie” – BZWBK Press Photo (2010), I nagroda za fotoreportaż w kategorii „Wydarzenie” – Grand Press Photo (2011), wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska 2015 w kategorii: Ludzie oraz w tym samym konkursie I miejsce za fotocast pt. „Modlitwa o pokój”. Jej zdjęcia publikowane są w największych tytułach prasowych w Polsce: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Wprost”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Uważam Rze”, „Elle”. Brała udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach Grand Press Photo i BZWBK Press Photo.
Robert Roy Nałęcz, ur. 3 lipca 1971 w Warszawie. Reżyser, operator i fotograf w jednej osobie. Od 8 sezonów współpracuje z Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie. Jest twórcą wielu projektów filmowych dla Teatru i Opery (zwiastuny, trailery, wizerunek). Od wielu lat specjalizuje się również w produkcjach tzw. fashion film, dla takich marek jak Vistula oraz Tomasz Ossoliński. Współpracuje również z japońskim Tokyo Fashion Weekend. W swoim dorobku ma doświadczenie w produkcji video klipów dla takich artystów jak: Anna Maria Jopek, Kayah, Smolik, Marysia Peszek, Kasia Kowalska, Marek Dyjak, Renata Przemyk. Cechą charakterystyczną jego prac jest niedopowiedzenie.
Na co dzień można zastać go z aparatem na scenie Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie lub przy kolejnej filmowej produkcji. Od wielu lat realizuje swoje największe pasje, jakimi są… film oraz fotografia.
Tomek Tyndyk, aktor teatralny i filmowy, absolwent łódzkiej Filmówki. Od 2005 należy do zespołu TR Warszawa. Wystąpił m.in. w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego Oczyszczeni (2001), Dybuk (2003), Anioły w Ameryce (2007), Grzegorza Jarzyny 2007: Macbeth (2005), Giovanni (2006), Druga kobieta (2014), René Pollescha Ragazzo dell’Europa (2007), Jackson Pollesch (2011), Kalifornia / Grace Slick (2017), a także w Mieście snu w reż. Krystiana Lupy (2012), Holzwege w reż. Katarzyny Kalwat (2016) i Robercie Roburze w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (2016). W swoim dorobku filmowym ma role m.in. w Świnkach Roberta Glińskiego (2009), Sekrecie Przemysława Wojcieszka (2012) i Zjednoczonych stanach miłości Tomasza Wasilewskiego (2016). Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Swoje fotografie publikował w wielu magazynach. Finalista II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na PraguePhoto (2016) i Miesiącu Fotografii w Bratysławie (2017), w TR Warszawa (2017) i Galerii Miejsce przy Miejscu / BWA we Wrocławiu (2017).
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.