Bitwa o kulturę. Zmysły i duch. Spór o cielesność w naszej kulturze
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Gość: Katarzyna Miller
„Duch ochoczy, ale ciało mdłe” – to zdanie z Ewangelii wg świętego Mateusza można uznać za motto wielowiekowego stosunku do ciała w naszej kulturze. Choćbyśmy prywatnie uważali inaczej – to, co duchowe, stawiamy znacznie wyżej od tego, co cielesne. Naturalnie nie zawsze prowadziło to do ideału ascezy, jak w przypadku średniowiecznej opowieści o św. Aleksym. Ale ponawiane raz na jakiś czas rewolucje seksualne budziły z reguły poczucie, że dzieje się coś groźnego – i ten lęk niekoniecznie wiązał się z religijną wizją świata. A może (jak zresztą próbowało początkowo nauczać chrześcijaństwo) człowiek jest istotą cielesno-duchową i nie ma tu elementu wyższego ani niższego? Może przez stulecia ulegaliśmy złudzeniu, a zmysłowość wzbogaca także to, co nazywamy „duchem”?
Jerzy Sosnowski
Katarzyna Miller, psycholożka, psychoterapeutka, filozofka z kilkudziesięcioletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników, m.in. Królowe życia i król, Chcę być kochana tak jak chcę, Seksownik, Kup kochance męża kwiaty (Wydawnictwo Zwierciadło). Na stałe związana z miesięcznikiem „Zwierciadło”.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.