Bitwa o literaturę. Co z tym Pilchem?
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Goście: Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki
Lektor: Witold Dąbrowski
Jerzy Pilch revisited. Pilch i starość. Pilch i choroba. Gra z umieraniem, gra w umarłego. Ostatnie powieści, trzy tomy Dziennika, biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej, wywiady Eweliny Pietrowiak. Przyjrzymy się najnowszym strategiom pisarskim Pilcha, opowiemy, jak zmieniła go jako człowieka i pisarza choroba, jakie tematy wracają do niego uporczywie, jakie nieodwołalnie porzucił. Czy Pilch steruje recepcją swojej twórczości? Czy ciągle zdradza, porzuca, obśmiewa? Jak nazwać przygodę, którą z nim przeżyliśmy w jego literaturze?
Łukasz Drewniak
Dariusz Nowacki, ur. w 1965 r. Krytyk i badacz literatury, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, współpracownik pism literackich, a także gazet codziennych i wydawnictw. Zajmuje się głównie współczesną prozą polską. Ostatnio opublikował Ukosem. Szkice o prozie (2013).
Marcin Sendecki, ur. się w 1967 roku w Gdańsku, dorastał w Tomaszowie Lubelskim, mieszka w Warszawie. Jest autorem kilkunastu książek i arkuszy poetyckich, a także współautorem (z Andrzejem Sosnowskim i Bohdanem Zadurą) przekładu Trzech poematów Jamesa Schuylera (Biuro Literackie, 2012). Wspólnie z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim zredagował dwa zbiory wierszy kryminalnych: Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (Zebra, 1997) i Żegnaj, laleczko. Wiersze noir (EMG, 2010). Opublikował też antologię Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku (Eurograf, 2010). W ostatnich latach ukazały się jego wiersze zebrane Błam. 1985–2011 (BL, 2012), wybory Marcin Sendecki. Antologia (w serii „Poezja polska” wydawnictwa Hachette, 2013) i Pamiątka z celulozy (WBPiCAK, 2014, pod redakcją Pawła Mackiewicza) oraz tomy Przedmiar robót (BL, 2014), nagrodzony Silesiusem dla „najlepszej książki poetyckiej roku”, Lamety (BL, 2015) i W (BL, 2016, II wyd. 2017), wyróżnione Nagrodą „Odry” i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. W latach 2000–2012 pisywał o książkach (i nie tylko) w „Przekroju”, obecnie współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Książkami. Magazynem do czytania” i Instytutem Książki.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.