Lublin w dokumencie cz. II / 700. Urodziny Miasta Lublin

WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki do pobrania w Teatrze Starym w godzinach otwarcia kasy
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy (nie prowadzimy rezerwacji miejsc)

Jedna osoba może pobrać maks. 4 wejściówki

WEJŚCIÓWKA UMOŻLIWIA OBEJRZENIE CAŁEGO BLOKU FILMÓW

łączny czas trwania filmów 2 godz. 20 min

Po projekcji ostatniego filmu spotkanie z reżyserem Grzegorzem Linkowskim

„Przed sierpniem był lipiec” (film dokumentalny)
czas trwania: 25 min
reż. Grzegorz Linkowski

Film dokumentuje protesty w lubelskich zakładach pracy w lipcu 1980 roku, głównie w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik i w lubelskim węźle kolejowym. Od nich zaczęły się strajki, które doprowadziły do Sierpnia ‘80. Obraz pokazuje także działania opozycji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przedstawia, jak powstał niezależny obieg wydawniczy. Wspomnienia osób pamiętających tamte wydarzenia w połączeniu z dokumentacją minionych czasów tworzą żywą historię, spisaną na filmowej kliszy.

 

„Historia pewnego sumienia” (film dokumentalny)
czas trwania: 23 min
reż. Grzegorz Linkowski

Film jest niezwykłym „wyznaniem” tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Zenon”, dziennikarza i działacza Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego w Lublinie, który od 1967 do 1989 roku współpracował z IV Wydziałem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie (Wydział zajmujący się inwigilacją Kościoła i instytucji z nim związanych, szczególnie KUL). Film jest niezwykłym zapisem dramatu sumienia człowieka, emocji i uczuć towarzyszących „procederowi” donoszenia, jak i próbom zerwania z nim.

 

„Hakerzy Solidarności” (film dokumentalny)
czas trwania: 52 min
reż. Grzegorz Linkowski

Film przedstawia historię powstania i działalności pierwszego w Polsce podziemnego radia Solidarność emitującego audycje radiowe na fonii telewizji publicznej, będącej w PRL tubą propagandową władzy. Metoda ta stała się znaczącym elementem przełamania monopolu partyjnej informacji, a pomysł narodził się w Świdniku i Lublinie. Radio pracowało od 30 kwietnia 1983 roku przez pięć lat i nadało w tym czasie 43 audycje – w pierwszym i drugim programie TVP, również w czasie emisji „Dziennika TV”.

 

„Zwierze na papierze” (film dokumentalny)
Czas trwania: 40 min
reż. Grzegorz Linkowski

Film jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, mimo że zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu.