Bitwa o kulturę. Czy istnieje idealna szkoła?
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
prowadzenie: Jerzy Sosnowski
goście: Marta Ługowska, Ireneusz Wywiał
Nie bez związku z bieżącymi sporami o likwidację gimnazjów i nowe podstawy programowe, ale jednak z pewnego oddalenia, warto zapytać o szkołę marzeń. O to, czym mogłaby być ta instytucja. Co powinno ją cechować. Jeśli puścimy w ruch wyobraźnię i stworzymy taką wizję szkoły idealnej, może łatwiej będzie przez porównanie oceniać bieżące pomysły polityków tej czy innej partii?...
Jerzy Sosnowski
Marta Ługowska, nauczycielka języka polskiego w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie (znanego powszechnie jako Bednarska). Uczy myśleć. Ma potrzebną ikrę, charyzmę i skłonność podążania pod prąd. Marzy o tym, by jak greccy aojdowie i afrykańscy grioci opowiadać ludziom historie. Demoralizuje młodzież. Czeka cierpliwie na cykutę honoris causa.
Ireneusz Wywiał, uczy już ho, ho, ho, a może i dłużej. Zaczął w roku 1989 (nie licząc, krótkiego interludium przed wojskiem). Rok 1989 był rokiem przełomu, rokiem nadziei, rokiem zmian. Zostając nauczycielem, był pełen nadziei. Nadziei na zmiany, które pozwolą polskiej edukacji na uczenie inteligentniejsze, lepsze, przyjazne. I zawiódł się. Nie widział i nie widzi wśród polskich polityków takich ministrów, bądź kandydatów na ministrów, którym dobro edukacji leżałoby na sercu. Widzi za to politykierów i fanatyków, którzy wdrażają w życie niesprawdzone i nie poddane żadnemu krajowemu pilotażowi pomysły. Ostro? Być może, lecz, doprawdy, uczy już 28 rok…
Czy wiecie, że pogorszyliśmy się w wynikach egzaminów PISA w roku 2015? I to zarówno w czytaniu i interpretacji tekstów, jak i w matematyce.
Czy wiecie, że przy pytaniu OECD: czy w szkole czujesz się dobrze zajęliśmy… 59 miejsce (tuż za Rosją) na 65 zbadanych krajów?
Czy wiecie, że w rankingu osób będących naukowcami wyprzedzamy w UE tylko Rumunię i Cypr?
Czy wiecie, że w rankingu innowacyjności w UE wyprzedzamy tylko Rumunię?
Czy wiecie, że w rankingu efektywności innowacji (Efficiency Ratio) zajmujemy zaszczytne 93 miejsce?
A wiecie, które miejsce zajmują na świecie polskie uczelnie?
A wszystko to 18 lat po wdrożeniu reformy ministra Handkego, która miała wszystko naprawić…
Uczył już chyba we wszystkich typach szkół (obecnie Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego Nr 42 w Warszawie). Ma laureatów olimpiad i konkursów gimnazjalnych. Napisał też parę książek. I, co dziwne, ciągle chce mu się dyskutować.
A co do szkoły, nauczył się jednego – będziesz miał taką szkołę, jaką sam wokół siebie stworzysz. Jeśli masz chęć…
I o tej chęci też warto porozmawiać.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.