Bitwa o literaturę. Co wydarzyło się sto lat temu w Rosji?

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. 

prowadzenie: Jerzy Sosnowski
goście: Mirosław Filipowicz, Wacław Radziwinowicz
lektor: Piotr Bublewicz

Na początku listopada mija 100 lat od wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji - a mówiąc dokładnie: od puczu, przeprowadzonego w Rosji przez bolszewików. Przez kilkadziesiąt lat PRL-u przewrót ten był oficjalnie czczony, czemu towarzyszyły daleko posunięte manipulacje i fantazje historyczne. Co się właściwie wtedy stało? Jakie były przyczyny wydarzeń? Jakie były ich dalekosiężne skutki, w jakiejś mierze dziś jeszcze wpływające na sytuację międzynarodową?
Jerzy Sosnowski

Mirosław Filipowicz, historyk, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zajmuje się dziejami historiografii, specjalizuje się w historiografii dotyczącej Rosji. Autor m.in. Emigrantów i jankesów. O amerykańskich historykach Rosji (Lublin 2007). Od 2016 r. przewodniczący polskiej części Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. 

Wacław Radziwinowicz, urodzony dawno temu (1953) i wychowany w Olsztynie. Skończył tu filologię polską na WSP. Potem dziennikarstwo na UW. Pracował w miejscowych gazetach, szkołach, tartakach, PGR-ach. W 1990 r. przez sześć miesięcy praktykował na zaproszenie rządu USA w gazetach w Teksasie i Kaliforni. Od 1992 na stałe w GW. Najpierw jako szef oddziału w Olsztynie, od 1997 r. w Rosji, skąd po przewrocie bolszewickim uciekli zagrożeni przez nową władzę rodzice ojca. W 2016 r. MSZ Rosji zmusił go do opuszczenia kraju. Autor trzech książek o Rosji: Gogol w czasach Google'aSoczi, Igrzyska Putina i Creme de la Kreml.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Cykl "Bitwa o literaturę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.