Bitwa o literaturę. Noblistka nie do wytrzymania
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
lektorka: Mirella Rogoza-Biel
Portret Elfriede Jelinek, austriackiej pisarki. Nienawidzi Austrii, nie zgadza się na inscenizacje jej utworów w tym kraju, cierpi na agorafobię i depresję. Z ludźmi kontaktuje się tylko z pomocą e-maili. Jej ostatnie dzieła to monstrualne logoree, będące reakcją na przemoc i okrucieństwo współczesności. Oddaje w nich głos wszystkim ofiarom świata, ale i ich katom – także, nie może przestać mówić o cierpieniu, wyszydzać medialnej papki, która bombarduje nas telewizja i internet. Jelinek jest uzależniona od opowiadania, ględzenia, powtórzeń. Język ją zabija i językiem zabija zło. O pisarstwie i teatrze Elfriede Jelinek będą mówić Łukasz Chotkowski – dramaturg, Maja Kleczewska – reżyserka. Pretekstem spotkania będą dwie głośne premiery ostatnich sezonów: „Wściekłość” z warszawskiego Teatru Powszechnego i „Podopieczni” z krakowskiego Starego Teatru. Inscenizowane przez Maję Kleczewską i Pawła Miśkiewicza utwory Jelinek powstały jako odpowiedź noblistki na kryzys migracyjny w Europie i zamachy terrorystyczne na paryską redakcję pisma Charlie Hebdo i klub muzyczny Betaclan.
Łukasz Drewniak
Maja Kleczewska, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a później reżyserię w warszawskiej Akademii Teatralnej. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Reżyserowała w teatrach – m.in.: Narodowym Starym Teatrze w Krakowie („Sen nocy letniej” wg Williama Shakespeare’a, „Zbombardowanych” Sarah Kane); Teatrze Narodowym („Fedrę” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg Petera Weissa, „Oresteję” wg Ajschylosa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy („Płatonowa” wg Czechowa, „Babel”, „Podróż zimową”, „Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek, „Burzę” wg Williama Shakespeare'a); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Burzę” wg Williama Shakespeare’a, „Czekając na barbarzyńców” wg J. M. Coetzee’ego), Teatrze Żydowskim („Dybuka” wg Szymona An-skiego), Teatrze Polskim w Poznaniu („Malowanego ptaka” wg Kosińskiego), Teatrze Powszechnym w Warszawie („Szczury” wg Gerharta Hauptmanna, „Wściekłość” Elfriede Jelinek). Wielokrotnie nagradzana, m.in. Laurem Konrada w Katowicach (dwukrotnie), Paszportem „Polityki” 2006 w dziedzinie Teatru za: „bezkompromisowe, ale i mądre, wpisywanie w klasyczne fabuły zagubienia współczesnego człowieka oraz za malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy”. Jej spektakle zdobywają liczne nagrody i goszczą na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. W 2017 została uhonorowana Srebrnym Lwem na La Biennale di Venezia.
Łukasz Chotkowski, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Dramaturg, reżyser, autor sztuk teatralnych, tekstów teoretycznych m.in. o Marinie Abramović, rozmów z Elfriede Jelinek. W latach 2006–2014 pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku głównego dramaturga. Dramaturg i współautor scenariuszy scenicznych spektakli Mai Kleczewskiej takich jak: „Fedra” wg Eurypidesa, „Marat/Sade” wg Petera Weissa, „Oresteja” wg Ajschylosa, „Płatonow” wg Antoniego Czechowa, „Babel”, „Podróż zimowa”, „Cienie. Eurydyka mówi” j „Wściekłość” wg Elfriede Jelinek, „Burza” wg Williama Shakespeara, „Szczury” wg Gerharda Hauptmanna, „Dybuk”, „Malowany ptak” wg Kosińskiego. Za adaptację „Sprawy Dantona” w reżyserii Pawła Łysaka dostał nagrodę na festiwalu Klasyka Polska w Opolu. Reżyser spektakli m.in.: „O zwierzętach” wg Elfriede Jelinek (nagroda za debiut reżyserski na Festiwalu Prapremier), „Łaknąć” wg Sarah Kane, „Hekabe” wg Eurypidesa, „Matka” wg Einara Schleefa, „Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert” wg tekstu napisanego przez więźniarki, „Strachu nie ma” koprodukcji polsko-indyjskiej. Twórca instalacji: „Fuga” wg Paula Celana w Centrum Nauki Kopernik, „RE//MIX Marina Abramović: TERAZ”, „Arystokraci” w Komunie Warszawa.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.
Cykl "Bitwa o literaturę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.