Bitwa o kulturę. (Nie)udawanie Greka

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu

goście: Michał Bzinkowski, Dionis Sturis
prowadzenie: Łukasz Drewniak

Współczesna Grecja w oku Europy. Biedny turysta patrzy na Grecję. Rozmowa o kraju i ludziach z filmów Angelopoulosa, wieców Syrizy i Nowego Świtu, twórczości Kazantzakisa i Kawafisa. Świat między antykiem, Bizancjum, socjalizmem i Turcją. Co się przydarzyło Grekom w XX wieku? Czym jest dzisiejsza Grecja poza ruinami, folklorem, kurortami i mitem? Stacją doświadczalną początku i końca Europy? Jak greccy artyści, publicyści, politycy rozumieją kryzys ekonomiczny i kryzys uchodźczy, w jakim znalazło się ich państwo i społeczeństwo?
Łukasz Drewniak

 

Michał Bzinkowski, tłumacz literatury nowogreckiej (m.in. Jorgos Seferis, Janis Ritsos, Konstandinos Kawafis, Kiriakos Charalambidis). Nominowany do Nagrody dla Tłumacza Europejskiego Poety Wolności za przekład „Czasowników” Pandelisa Boukalasa (Gdańsk 2014). Ostatnio opublikował przekład powieści „Pandemonium” Kostasa Akrivosa (Książkowe Klimaty 2016). Wykładowca języka i literatury nowogreckiej w Instytucie Filologii Klasycznej UJ. Eseista. Urodził się i mieszka w Krakowie.

Dionisios Sturis, urodzony w Grecji (1983), wychowany w Polsce. Dziennikarz i reporter od wielu lat związany z radiem TOK FM, gdzie zajmuje się polityką zagraniczną. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich – opowiadających kolejno o współczesnej Grecji („Grecja. Gorzkie pomarańcze”), Wyspie Man i miejscowej Polonii („Gdziekolwiek mnie rzucisz...”) oraz o greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40. i 50. zeszłego wieku znaleźli się w Polsce („Nowe Życie”). Za swoje prace wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich (Grand Press, Nagroda PAP im. Kapuścińskiego, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki). Mieszka w Warszawie.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.