Goście „Akcentu”. Umiar i żywioł. Wisława Szymborska w oczach prof. Wojciecha Ligęzy
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
gość: Wojciech Ligęza
prowadzenie: Bogusław Wróblewski
Wydawnictwo Ossolineum w klasycznej serii Biblioteka Narodowa opublikowało właśnie monumentalny „Wybór poezji” Wisławy Szymborskiej w opracowaniu, z komentarzami i obszernym wstępem prof. Wojciecha Ligęzy, a przed kilkoma miesiącami w Krakowie ukazało się jego studium „Bez rutyny. O poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta”. Obie te książki stanowią punkt wyjścia do dyskusji z udziałem profesora, który opowie o doświadczeniu żywej lektury tekstów Noblistki, a także o kontaktach z nią samą. Na spotkaniu zaprezentujemy również Szymborską mniej znaną – autorkę utworów żartobliwych i niezwykłych „wyklejanek”, będących połączeniem form ekspresji literackiej i plastycznej.
Wojciech Ligęza dowodzi, że refleksja Szymborskiej na temat ludzkiego losu, prawidłowości i absurdów współczesnego świata, chociaż wyrażana dyskretnie, odznaczała się niezwykłą przenikliwością i nie straciła na aktualności.
(Bogusław Wróblewski)
W cyklu „Goście Akcentu” prezentujemy najwybitniejszych polskich twórców związanych z Lublinem poprzez swoje życie lub dzieło.
Prof. dr. hab. Wojciech Ligęza to często publikujący na łamach „Akcentu” historyk literatury, krytyk, eseista, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, współredaktor serii „Krakowska Biblioteka SPP”, zastępca redaktora naczelnego uniwersyteckiego periodyku „Konteksty Kultury”, przewodniczący kapituły Nagrody imienia Krystyny i Czesława Bednarczyków, juror filmowego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Autor książek: „Jerozolima i Babilon. Miasta poetów emigracyjnych” (1998) „Jaśniejsze strony katastrofy. Szkice o twórczości poetów emigracyjnych”, (2001); „O poezji Wisławy Szymborskiej. Świat a stanie korekty” (2002); „Pod kreską. Teksty z lat 1996-2013” (2013), „Bez rutyny. O poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta” (2016). W jego opracowaniu ukazał się „Wybór poezji” Wisławy Szymborskiej (2016, Biblioteka Narodowa, seria I nr 327). Współautor i redaktor tomów zbiorowych, m. in.: „Pamięć głosów. Studia nad twórczością Aleksandra Wata” (1992); „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny. Topika polskiej współczesnej poezji emigracyjnej” (1995); „Powroty w zapomnienie. Dekada literatury emigracyjnej 1989-1999” (2001); „Portret z początku wieku. Twórczość Zbigniewa Herberta – kontynuacje i rewizje” (2005); „Etapy Józefa Wittlina” (2014).
Dr Bogusław Wróblewski jest redaktorem naczelnym „Akcentu”, wykładowcą UMCS.