Bitwa o literaturę. Drugie życie
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu
goście: Ewa Gruda, Krystyna Rybicka
prowadzenie: Grażyna Lutosławska
lektorka: Justyna Kazek
Kiedy kończy się życie książki? A czy może zacząć się od nowa? Dlaczego sięgać po te wydane przed laty, skoro na półkach w księgarniach nie brakuje nowości?
Gośćmi spotkania będą Ewa Gruda, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie i Krystyna Rybicka, założycielka Ośrodka Książki Obrazkowej w Lublinie.
Grażyna Lutosławska
Ewa Gruda, absolwentka filologii polskiej UW. Literaturoznawczyni specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Redaktorka, recenzentka, krytyk literacki, bibliotekarz. Kieruje Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – placówką o charakterze naukowym, w której zbiorach znajduje się 100 tys. książek prezentujących dorobek polskiej i światowej literatury dziecięcej od 1801 roku oraz literatury badawczej z tego zakresu. Redaktorka „Świata Książki Dziecięcej”, członkini redakcji warszawskiej edycji czasopisma „Guliwer”, jurorka w wielu konkursach literackich. Organizatorka licznych działań popularyzatorskich w dziedzinie czytelnictwa.
Krystyna Rybicka, doktor nauk humanistycznych, absolwentka historii sztuki KUL. Zajmuje się problemem kreacji przestrzeni w sztuce współczesnej i grafice użytkowej. Od 1983 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Od 1990 r. prowadzi tam Galerię 31, a od 2013 r. Ośrodek Książki Obrazkowej. Zaangażowana w promocję czytelnictwa poprzez cykliczne ekspozycje prezentujące walory estetyczne książki, a w szczególności ilustrację. Współdziała w tworzeniu archiwalnych zbiorów literatury dziecięcej. Czasem publikuje w „Rymsie”, kwartalniku o książkach dla dzieci i młodzieży.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.
Cykl "Bitwa o literaturę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.