Bitwa o kulturę. Polscy Żydzi - powrót
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu
goście: Piotr Paziński, Paweł Śpiewak
prowadzenie: Jerzy Sosnowski
19 kwietnia wypada 74 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zagłada, akty agresji wobec wielu ocaleńców, potem kolejne fale emigracji do Izraela - łącznie z tą sprowokowaną haniebnie po 1968 roku - sprawiły, że, jak się wydawało jeszcze 25 lat temu, Polska pozostała krajem bez mniejszości żydowskiej. A jednak wielu ludzi powróciło do tej religijnej i kulturowej tożsamości. Co ich do tego skłoniło?
Jerzy Sosnowski
Piotr Paziński, pisarz, filozof, tłumacz, naczelny redaktor „Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Bywa także wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych. W 2015 opublikował zbiór esejów pt. „Rzeczywistość poprzecierana”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i wyróżniony nagrodą „Literatury na Świecie” im. Andrzeja Siemka. Przekładał m.in. „Księgę liter” Lawrence’a Kushnera, eseje Davida Roskiesa, eseje Amosa Oza i Fani Oz-Salzberger „Żydzi i słowa”, a ostatnio – opowiadania Szmuela Josefa Agnona „Przypowieść o skrybie”.
Paweł Śpiewak, ur. w 1951 r. w Warszawie, historyk idei, socjolog, od 1980 r. pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Socjologii, początkowo jako adiunkt, następnie profesor nadzwyczajny i zwyczajny. Współredaktor kwartalnika „Przegląd Polityczny”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN-Clubu. Od 1980 r. członek „Solidarności”. W latach 2005–2007 poseł na sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 2011 r. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Laureat Nagrody im. księdza Józefa Tischnera. Publicysta „Tygodnika Powszechnego”, „Znaku”, „Europy” i „Kultury Liberalnej”. Wybrane publikacje:„Anti-Totalitarismus. Eine polnische Debatte” (2003), „Obietnice demokracji” (2004), „Midrasze: księga nad księgami” (2004), „Pamięć po komunizmie” (2005), „Pięć ksiąg Tory. Komentarze” (2012), „Żydokomuna” (2012).
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.