KOCHAM, LUBLIN, SZANUJĘ. Harmonie miasta / Bartek Wąsik

SPEKTAKL MUZYCZNY

Bilety: 
20 zł
Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

KOCHAM, LUBLIN, SZANUJĘ. Harmonie miasta TRAILER 

MUZYKA
kompozycja i wykonanie na żywo: Bartek Wąsik

FILM
realizacja zdjęć: Agata Grzybowska
reżyseria dźwięku: Robert Migas

PREMIERA: 11.03.2017

Projekt zrealizowany z okazji 5-lecia działalności Teatru Starego oraz 700-lecia Miasta Lublin.

Muzyczno-filmowa impresja przygotowana z okazji 5-lecia działalności Teatru Starego oraz 700-lecia Miasta Lublin. Bartek Wąsik proponuje widzom podróż-refleksję, podróż-poszukiwanie nieuchwytnego genius loci Lublina. Projekt jest połączeniem muzyki, którą na żywo wykonuje na scenie kompozytor, i filmu zrealizowanego we współpracy z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem. Film łączy opowieści / wspomnienia lublinian, sentymentalne, pełne emocji wobec rodzinnego, choć niejednokrotnie dramatyczne, uwikłane w trudną historię kraju oraz obrazy miasta, ukazujące jego nieoczywiste piękno. 

„Życzyłbym sobie, by słuchając i oglądając Kocham, Lublin, Szanuję, widzowie na nowo odnaleźli w sobie empatię i miłość do tego miasta. Ten projekt jest moją wizją, ale przecież każdy z nas nosi w sercu „swój” Lublin.”
Bartek Wąsik

Podczas dwóch pokazów we wrześniu 2017 roku, koncert został zarejestrowany, a już 17 listopada ukazała się, wydana we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, płyta DVD.

NAGRODY:
Nominacja do „Strzały 2017” (plebiscyt „Gazety Wyborczej w Lublinie” za najciekawsze wydarzenie kulturalne)
Nominacja za subtelny i niesztampowy portret Lublina, na który złożyły się pełne wyczucia zdjęcia, zapadające w pamięć opowieści mieszkańców i tworzona na żywo muzyka.

RECENZJE:

[…] wyłaniający się z filmu obraz Lublina jest nieoczywisty; bardzo odległy od reklamowo-promocyjnych stereotypów, by nie powiedzieć wręcz: sztampy. Nie ma w nim bowiem wielu motywów rzec można „obowiązkowych”: Kaplicy Trójcy Świętej, legendy o czarciej łapie czy wspomnień o Lubelskim Lipcu. Nie ma też wypowiedzi akademickich historyków, czego w projekcie wpisanym w kalendarz obchodów 700-lecia miasta można się było spodziewać. […] [I] nie jest to portret. To raczej teka szkiców do portretu (a może nawet do panoramy), co nie jest określeniem pejoratywnym, bowiem historia sztuki zna liczne szkice o większej artystycznej wartości niż skończone, „wypieszczone” dzieła.
Urszula Motyka, teatrdlawas.pl, 16 marca 2017


 

Znaczną część widowiska stanowią opowieści pięciu osób o tym, jak ważnym miejscem dla nich i dla historii Polski jest Lublin. Bartek Wąsik, wraz z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem, nie stworzył przesłodzonej laurki na cześć miasta, w którym się urodził i wychował. Przedstawił Lublin z wielu perspektyw. […] Projekt „Harmonie miasta” […] jest pochyleniem się nad historią Lublina, ożywia patriotyczne myśli, odradza uczucia miłości do tego miejsca i wspomnienia, które nigdy nie przeminą. Przypomina ponadto, że mieszkańcy tego miasta są wyjątkowi, a Lublin jest miejscem zasługującym na uznanie i szacunek, gdyż wydał wielu wspaniałych ludzi. „Kocham, Lublin, Szanuję” w dużej mierze zawdzięcza siłę swojego przekazu charyzmatycznym osobom z nagrań – świadkom pięknej, chociaż czasem brutalnej historii... I nie pozwala wyjść z teatru bez zadumy na twarzy.
Andrzej Z. Kowalczyk, Kurier Lubelski z 12 marca 2017

 

Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu międzynarodowych konkursów oraz Paszportu Polityki 2014, Gwarancji Kultury przyznawanej przez TVP Kultura i zdobywca tytułu Polak z Werwą. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował niemal w całej Europie, Azji, obu Amerykach. W 2010 roku debiutował w Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall, prezentując opracowania utworów Chopina, które krytycy opisali jako „absolutnie genialne”. W 2011 roku, podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej, wraz z kwartetem Kwadrofonik wykonał m. in. autorską aranżację Święta Wiosny Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję. Projekt artysty Nowa Warszawa, czyli dwanaście na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności, jednocześnie rozpoczął artystyczną przyjaźń ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet. Projekt został uhonorowany Wdechą i Gwarancją Kultury przyznawaną przez TVP Kultura. W 2014 odbyła się premiera filmu dokumentalnego Nowa Warszawa, w reżyserii Bartka Konopki.
Bartek Wąsik jest również laureatem nagród fonograficznych: Fryderyk za najlepsze nagranie muzyki kameralnej (Lutosławski Piano Duo), Folkowy Fonogram Roku (Kwadrofonik). W 2014 roku wspólny projekt zespołu Kwadrofonik i Doroty Miśkiewicz: Lutosławski, Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci uzyskał status Złotej Płyty. Jesienią 2014 roku nakładem wydawnictwa Bołt Records ukazała się płyta zawierająca utwory na dwa i cztery fortepiany Tomasza Sikorskiego i Juliusa Eastmana. W roku 2015 roku miała miejsce premiera fonograficzna Requiem ludowego – projektu, który był owocem współpracy zespołu Kwadrofonik i śpiewaka Adama Struga – nagrodzonego Folkowym Fonogramem Roku 2015.

Agata Grzybowska - fotoreporterka, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka fotografii Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Od kilku lat związana jest zawodowo z „Gazetą Wyborczą”. Inicjatorka i współzałożycielka kolektywu fotograficznego inPRO, który działa na rzecz rozwoju fotografii prasowej i fotoreportażu. W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie. W tym samym konkursie zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze - Wydarzenia. W 2013 roku zdobyła II miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii fotocast za multimedialny reportaż „Zabić geja”. Razem z Wojciechem Karpieszukiem zdobyła nagrodę Obserwator w Studenckich Nagrodach Dziennikarskich MediaTory 2013. Jej prace były nominowane do wielu prestiżowych nagród, między innymi do Grand Press Photo (2014) i Amnesty International (2013).

Robert Migas - absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Po studiach odbył staż pod okiem Leszka Wójcika w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Od powrotu do Polski współpracuje z kompozytorem Bartoszem Chajdeckim realizując jego muzykę do filmów („Chce się żyć“, „Bogowie“, „Jestem mordercą“). Jako stały realizator zespołu Kwadrofonik pracował z nimi podczas ich koncertów z Adamem Strugiem, Arturem Rojkiem i przy widowisku „Ksenofonia. Symfonia dla innego“ reżyserowanego przez Jana Komasę. Od dwóch lat koordynator techniczny Festiwalu Kwadrofonik i Instalakcje. Na stałe współpracuje z Nowym Teatrem w Warszawie przy wydarzeniach muzycznych.

[Na zdjęciu mężczyzna przy fortepianie odbijający się w lustrze. Nad nim ekran z wielkim księżycem w pełni i niebieskim kulistym rozbłyskiem. Tło ciemne.]

 

Galeria zdjęć

fot. Wojciech Nieśpiałowski

KOCHAM, LUBLIN, SZANUJĘ. Harmonie miasta / Bartek Wąsik

  • fot. Wojciech Nieśpiałowski