Bitwa o literaturę. Między biegunami
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu
prowadzenie: Grażyna Lutosławska
gość: Marek Kamiński
Między jakimi biegunami porusza się człowiek? Dlaczego wyrusza w drogę? Kiedy podróż z bycia celem w życiu, zmienia się w narzędzie, żeby w nim coś zmienić?
Grażyna Lutosławska
Marek Kamiński. Wędruje od ponad 35 lat. Pierwszą samodzielną podróż – z rodzimego Gdańska do Łodzi – odbył, gdy miał 8 lat. Sam mówi o sobie, że, odkąd pamięta, fascynowało go poznawanie świata.
W życiu zrealizował kilkadziesiąt podróży, w tym kilkanaście dużych medialnych projektów, takich jak rekord Guinessa za zdobycie dwóch biegunów w jednym roku, pierwsze przejście Pustyni Gibsona, trawers Grenlandii, przepłynięcie Wisły kajakiem oraz piesza pielgrzymka z Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Podróże pozwoliły mu odkryć alternatywne sposoby życia i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Jako filozof z wykształcenia Marek Kamiński w swoich wyprawach zawsze poszukuje wartości i stara się patrzeć głębiej, co czyni jego książki, które powstają jako podsumowanie podróży, atrakcyjnymi dla czytelników.
Na swoim koncie Marek Kamiński ma już wiele sukcesów wydawniczych. Jest autorem dziesięciu książek oraz współautorem pięciu, w tym pozycji dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Regularnie współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce, takimi jak Agora, Burda (National Geographic), Znak oraz GWP. Jego ostatnia wydana książka „Trzeci Biegun” – według rankingu Empiku – znalazła się na liście najlepiej sprzedających się historii o podróżach, a pierwszy nakład rozszedł się w całości w ciągu zaledwie trzech miesięcy.
Marek Kamiński pojawił się w dziesięciu filmach dokumentalnych zrealizowanych przez uznanych polskich dokumentalistów, takich jak Wojciech Ostrowski czy Jerzy Surdel.
Film „Pielgrzym” w reżyserii Jana Czarlewskiego emitowany w TVP został obejrzany jednorazowo przez ponad pół miliona widzów.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.