Bitwa o literaturę. Węgrzy, czyli śmierć patrycjuszy

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie http://video.teatrstary.eu/


prowadzenie: Łukasz Drewniak
gość: Krzysztof Varga

Nowa książka Krzysztofa Vargi jako pretekst do rozmowy i tym, co to znaczy być Węgrem w Europie, w sztuce, w Historii? Jak pisać podczas końca świata? Jakie były węgierskie odpowiedzi na przekleństwo epoki, czyli co artysta może przeciwstawić totalitaryzmowi? Czy wielka powieść znaczy tyle samo, co wielkie cierpienie? Porozmawiamy o twórczości Pétera Esterházego, Sándora Máraia, Imrego Kertésza, György Spiró… Czy literackie Węgry to stepowa wyspa języka, oaza egzystencjalnego smutku, skansen XIX-wiecznych objawień? Wspólnie z Krzysztofem Vargą będziemy wędrować przez węgierskie pułapki tożsamości i osobności, spojrzymy na książki Węgrów okiem polskim i madziarskim. W czym jesteśmy tacy sami, a w czym kompletnie inni.
Łukasz Drewniak

Krzysztof Varga - urodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor powieści: Chłopaki nie płaczą (1996), Śmiertelność (1998), Tequila (2001), Karolina (2003), Nagrobek z lastryko (2007), Aleja Niepodległości (2010), Trociny (2012) i Masakra (2015). Wydał także trzy książki eseistyczne poświęcone historii i kulturze Węgrzech: Gulasz z turula (2008), Czardasz z mangalicą (2014) i Langosz w jurcie (2016) oraz dwa zbiory felietonów: Polska mistrzem Polski (2012) i Setka (2016). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników 2009 roku za Gulasz z turula. Mieszka w Warszawie.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.