Bitwa o literaturę. Góra Tomasza Manna

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie http://video.teatrstary.eu/

prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Małgorzata Łukasiewicz

Gigant ze skazą? Wybraniec czy samozwaniec? Pisarz nadęty czy przeklęty? Pedant literatury czy domowy oprawca? Pretekstem do naszego spotkania jest opera “Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna wyreżyserowana przez Andrzeja Chyrę, rewelacja roku 2015. Zaproszeni goście opowiedzą nam o Mannie w filmie, lekturze i teatrze. Oczywiście będzie to przewodnik subiektywny, ale stanowiący podpowiedź, jak dzisiaj rozumiemy tego pisarza i jego dzieło. Co wydarza się na „czarodziejskiej górze”, o czym się tam rozmawia, jakie sprawy za ludzkość i Europę załatwia? Czym jest europejska choroba?
Łukasz Drewniak

Małgorzata Łukasiewicz, ur. 1948 w Warszawie. Studiowała języki obce i filozofię na UW. Jako tłumaczka literatury niemieckojęzycznej i krytyk literacki współpracuje z wieloma wydawnictwami, czasopismami i instytucjami kultury. Jest członkiem jury Nagrody Literackiej GDYNIA. Tłumaczyła m.in. Patricka Süskinda, Hermanna Hessego, W.G. Sebalda, Roberta Walsera, Theodora W. Adorna, Jürgena Habermasa, Friedricha Nietzschego, Georga Simmla.  Opublikowała książki eseistyczne: Robert Walser (Czytelnik 1990),  Rubryka pod różą (Znak 2007), Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna (Więź 2011), Dziwna rzecz – pisanie (Więź 2012). Laureatka nagrody „Literatury na Świecie”, nagrody Polskiego PEN Clubu, nagrody „Zeszytów Literackich”, nagrody im. Hermanna Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, ur. 1968 r. w Warszawie. Dramatopisarka, scenarzystka, autorka wielu sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, wystawianych w Polsce i za granicą, m.in.  Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Szajba, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Bruno Schulz: Mesjasz, Popiełuszko, Szeherezada, Kobro, Album Karla Hoeckera oraz (dla dzieci) Yemaya – Królowa Mórz. Autorka libretta do opery Czarodziejska góra (2015) Pawła Mykietyna (na podstawie powieści Tomasza Manna). Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. za sztukę Walizka otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w konkursie Metafory Rzeczywistości (2008);  za słuchowisko Walizka otrzymała Grand Prix na Festiwalu PRiTV „Dwa Teatry – Sopot 2009”, Prix Bohemia 2012 (Czechy) oraz nagrodę w kategorii „najlepszy tekst” na Festiwalu Dwa Teatry (2015); za sztukę Szajba otrzymała II nagrodę oraz nagrodę dziennikarzy na Festiwalu R@aport (2009). Sztuka Bruno Schulz: Mesjasz została uznana przez European Theatre Convention za jedną z najlepszych współczesnych sztuk europejskich (2012). Sztuka Popiełuszko zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną (2012). Sztuka Burmistrz otrzymała nagrodę za najlepszy tekst w Konkursie MKiDN na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2016). 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.