Kino w Teatrze Starym „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”
Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”
En Duva satt på en gren och funderade på tillvaron
Szwecja, Norwegia, Niemcy, Francja 2014 / 101’
scenariusz i reżyseria: Roy Andersson
zdjęcia: István Borbás, Gergely Pálos
występują: Holger Andersson, Nils Westblom, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros, Jonas Gerholm, Ola Stensson, Oscar Salomonsson, Roger Olsen Likvern
Przed seansem pokaz filmu krótkometrażowego: „Idea” / reż. Marek Serafiński / Polska 2007 / 17'
Dwaj domokrążcy, próbujący sprzedawać rekwizyty karnawałowe i nieśmieszne zabawki, niczym Don Kichot i Sancho Pansa przemierzają miasta i odludzia, spotykając po drodze przedstawicieli ludzkiego gatunku. Razem z Samem i Jonathanem przyglądamy się przez chwilę absurdalnym, groźnym, czasem pełnym nieoczywistego piękna sytuacjom, by podążyć dalej w ich (a może i naszej) syzyfowej pogoni za sukcesem.
Trzecia część genialnej trylogii Roya Anderssona, po „Pieśniach z drugiego piętra” i „Do ciebie, człowieku”, operuje tą samą poetyką tragigroteski. „Gołąb…” to pełen czarnego, surrealistycznego humoru esej o człowieku zagubionym w przerastającej go postindustrialnej rzeczywistości. Lektura obowiązkowa!
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym
„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” to surrealistyczna komedia, która została okrzyknięta przez krytyków filmowych mistrzowskim domknięciem trylogii absurdu Roya Anderssona, na którą złożyły się też filmy „Do ciebie, człowieku” i „Pieśni z drugiego piętra”. Najnowszy obraz szwedzkiego reżysera to ukoronowanie jego twórczości, za który wyróżniono go Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji.
Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość.
Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.
Żeby zrealizować swoje dzieło w takiej formie, jak zapragnął, reżyser przez siedem lat pracował, robiąc reklamy i w ten sposób gromadząc środki na w pełni niezależny film. Andersson nie chciał być podporządkowany oczekiwaniom producentów, chciał nakręcić film utrzymany w takim stylu, za jaki kochają go widzowie, co udało mu się w pełni. Pokazywany na rozlicznych festiwalach filmowych obraz uwodzi inteligentnym poczuciem humoru, intertekstualnymi odniesieniami i śmiałym spojrzeniem na ludzką egzystencję.
Ważniejsze nagrody:
71. MFF, Wenecja 2014: Złoty Lew
Europejska Nagroda Filmowa 2015: najlepsza komedia
International Cinephile Society Awards: najlepszy film
Złote Żuki 2014: najlepsza scenografia (Isabel Sjöstrand, Julia Tegström, Nicklas Nilsson, Sandra Parment, Ulf Jönsson)