Filmowa niedziela. "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie"
Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" (Hokus pokus Alfons Åberg)
Norwegia 2013 / 72 min / dla dzieci 4+
reżyseria: Toril Kovescenariusz: Hans Åke Gabrielsson, Tora Berg
To jest Albert Albertson. Lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa. Właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć magii i w ten sposób spełnić swoje największe marzenie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie…
"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" to filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wyd. Zakamarki). Pisarka i jednocześnie autorka ilustracji otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Hokus-pokus… to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. Chłopiec marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie. Albert jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony magik. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jak by się mogło wydawać.
W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Z tej okazji Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis Quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.
Torill Kove (ur. 1958) – pisarka, reżyserka, animatorka i ilustratorka. Pochodzi z Norwegii, obecnie mieszka z Kanadzie. W 2000 roku jej film krótkometrażowy My Grandmother Ironed the Kingʼs Shirts był nominowany do Oscara. W 2007 roku statuetkę otrzymał jej kolejny krótki metraż – Duński poeta. Hokus-pokus, Albercie Albertsonie to jej debiut pełnometrażowy. W tegorocznej edycji festiwalu obejrzeć można również jej krótki film Ja i mój rower, który przyniósł reżyserce kolejną oscarową nominację.
Jak wygląda świat dorosłych i czym różni się od świata dzieci? Filmy, które zostaną zaprezentowane podczas spotkania, ukazują relacje pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Co to znaczy być dorosłym? Czy trudno być dorosłym? Czy dziecko może pomóc w czymś dorosłemu?
Projekcja w ramach kampanii społecznej Dzieciaki na horyzoncie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Kampania adresowana jest do najmłodszych widzów (5 – 9 lat). Celem kampanii jest promocja i produkcja dobrego kina dla dzieci. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza rodziców i opiekunów do wspólnego oglądania filmów z dziećmi, aby przypomnieli sobie, jak dużo emocji, wrażliwości i mądrości mogą one wnieść w życie najmłodszych.