Kino w Teatrze Starym „Intruz”

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

„Intruz” (Efterskalv)
Polska, Szwecja, Francja 2015 / 102'
scenariusz i reżyseria: Magnus von Horn
zdjęcia: Łukasz Żal
montaż: Agnieszka Glińska
występują: Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren, Wiesław Komasa, Loa Ek, Ellen Jelinek, Oliver Heilmann, Inger Nilsson

Przed seansem pokaz filmu krótkometrażowego: „O wielkim wstydzie” / reż. Jacek Adamczak / Polska 1998 / 15'

Po projekcji odbędzie się spotkanie z gośćmi - transmisja on-line na stronie video.teatrstary.eu

Prowadzenie: Magda Sendecka
Gość: Magnus von Horn

John zrobił coś strasznego. Teraz kończy odbywanie kary. Powrót nastolatka konfrontuje jego rodzinę i wiejską społeczność z pamięcią o tym, co się stało. Dla ludzi, którzy skrzętnie ukrywają swoje emocje, to może być zbyt trudne wyzwanie. A dla Johna? Znakomicie przyjęty na światowych festiwalach (premiera na MFF w Cannes) pełnometrażowy debiut fabularny absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej Magnusa von Horna ma siłę greckiej tragedii. Precyzyjnie prowadzona narracja, zdystansowane zdjęcia, pozbawiona muzyki ścieżka dźwiękowa budują dramat ludzi, którzy próbują poradzić sobie z winą własną i cudzą, potrzebą kary, szansą przebaczenia i niemożliwością zapomnienia, zmagających się z potrzebą sprawiedliwości i empatii. Wszystkich ich – bez wyjątku – reżyser obdarza uwagą i zrozumieniem.
Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym

„Intruz” jest jedyną pełnometrażową polską produkcją pokazaną w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes. To trzymający w napięciu debiut fabularny Magnusa von Horna, wielokrotnie nagradzanego absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za „Idę” Łukasza Żala. Film trafi do kin w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, został także zaproszony na ponad 20 wiodących międzynarodowych festiwali filmowych. Tym samym stał się – obok filmu „Body / Ciało” Małgorzaty Szumowskiej – najlepiej przyjętą polską produkcją 2015 roku na świecie. Po międzynarodowej premierze w Cannes recenzenci podkreślali świetne kreacje aktorskie (debiutującemu Ulrikowi Muntherowi partneruje Wiesław Komasa), trzymającą w napięciu opowieść i brawurową realizację.

“Fabularny debiut Magnusa von Horna, wspierany przez Zentropę Larsa von Triera, może pochwalić się świetnymi zdjęciami Łukasza Żala, odpowiedzialnego również za oskarową „Idę”.(…) Reżyseria von Horna jest dokładna i przemyślana, rozbudza nadzieje na kolejne projekty.”
The Hollywood Reporter

„Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John – pod wpływem ekstremalnych emocji – dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.
“Czytałem kiedyś akta policji o zbrodniach nastolatków. Młody chłopak zabił z zazdrości swoją dziewczynę, nie wiedział, co robi. Pochodził z normalnego domu bez patologii, bez alkoholu, bez narkotyków, bez przemocy. Zrobił to pod wpływem ekstremalnej emocji. Zadawałem sobie pytanie:czy ja bym tak mógł? I odpowiedziałem sobie: tak.”
Magnus von Horn

POLSKO-SZWEDZKI FILM
„Intruz” łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film,chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Filmowo Magnusa ukształtowała Łódzka Szkoła Filmowa, co znajduje odbicie we wszystkich jego krótkich filmach, a także w jego debiucie.

„Intruz” jest dziełem przyjaźni dwójki absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej: Magnusa von Horna i Mariusza Włodarskiego, którzy pracowali ze sobą jeszcze w czasie studiów, docierając się przez lata – co widać w ostatecznym kształcie filmu. Jest to dla nich podwójny debiut.
Zdjęcia Łukasza Żala, zamknięte w mrocznej, wysmakowanej warstwie wizualnej, pozwalają przekuć ładunek bólu towarzyszący bohaterowi „Intruza” w doświadczenie estetyczne. Świat, w którym przyszło żyć Johnowi, Magnus von Horn bada z niebywałą skrupulatnością. Von Hornowi i Żalowi udało się ubrać ostrą treść w łagodną, poetycką formę, dając upust niezwykłej wrażliwości, operującej spójnym i konsekwentnym językiem.

Nagrody:
Gdynia Film Festival 2015 (do 2012 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych): Nagroda za reżyserię dla Magnusa von Horna, Nagroda za scenariusz dla Magnusa von Horna, Nagroda za montaż dla Agnieszki Glińskiej,
Magnus von Horn - Wschodząca Gwiazda Elle,
Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych