Kino w Teatrze Starym „Aktorka”
Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
„Aktorka”
Polska 2015 / 71'
reżyseria: Kinga Dębska, Maria Konwicka
scenariusz: Maria Konwicka
zdjęcia: Radosław Ładczuk oraz Jan Paweł Trzaska, Maciej Kozłowski
montaż: Bartosz Karczyński
występuje: Elżbieta Czyżewska (jako ona sama)
Dokument o Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych, ikonie urody z lat sześćdziesiątych. Opowieść o blaskach i cieniach bycia aktorką, o talencie i autodestrukcji, o trudnym losie emigrantki. Jak potoczyłaby się kariera i życie Czyżewskiej, gdyby nie wyszła za amerykańskiego dziennikarza, który w Polsce został uznany za persona non grata? O gwieździe, na której wzorowała się Meryl Streep, opowiadają polskie i hollywoodzkie sławy. Powstał portret skomplikowanej osobowości, trudnej, pełnej paradoksów, a przy tym obdarzonej niewątpliwym talentem.
Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym
„Aktorka” to pełnometrażowy biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60-tych. Film bardziej niż o jej oszałamiającej karierze aktorskiej w Polsce opowiada o próbach zaistnienia jako aktorki w Ameryce po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To archetypiczna opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery, na szczycie, na dnie, i pomiędzy. W filmie występują między innymi: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese, Nancy Weber, Hanna Hartowicz, Beata Tyszkiewicz. Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. „Aktorka” to także opowieść o życiu na emigracji, o akcencie, który uniemożliwił jej karierę w Stanach. Z relacji ludzi jej bliskich poznajemy życie i charakter Elżbiety Czyżewskiej, osoby wieloznacznej, trudnej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej, hojnej, niezwykle towarzyskiej, ale i niemożliwej do wytrzymania, kłótliwej, samotnej. Film stawia pytania: czy Czyżewska zmarnowała swoją karierę, wyjeżdżając do Stanów w momencie, kiedy w Polsce była na szczycie kariery? Czy zmarnowała swoją szansę na karierę w Stanach przez alkohol? Skąd wzięła się jej autodestrukcja? Skonstruowany zgodnie z zasadami fabularnymi film krok po kroku prowadzi widza przez przypominające antyczną tragedię życie aktorki.
Nagrody:
2015 Łagów (Lubuskie Lato Filmowe): Brązowe Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych
2015 Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych): "Srebrna Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego