Kino w Teatrze Starym „Potop Redivivus”
Bilety: normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN
„Potop Redivivus”
Polska 1974 (2014) / 185' / od 12 lat
reżyseria: Jerzy Hoffman
scenariusz wg. powieści Henryka Sienkiewicza:Jerzy Hoffman, Adam Kersten, Wojciech Żukrowski
występują: Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Władysław Hańcza, Leszek Teleszczyński, Franciszek Pieczka
Niezwykłe przedsięwzięcie. Przy okazji rekonstrukcji cyfrowej wielkiej adaptacji Sieniewiczowskiego „Potopu” z 1974 roku Jerzy Hoffman postanowił zrobić jej wersję skróconą, dostosowaną do możliwości percepcyjnych dzisiejszej widowni i komercyjnych ograniczeń kin. Z ponad 300-minutowej dwuczęściowej epopei reżyser i utalentowany montażysta ‘Kot’ Bastkowski skonstruowali integralne dzieło zaledwie 177-minutowe. Poza niewątpliwą przyjemnością obcowania z arcydzielnym filmem, swego czasu obsypanym nagrodami – od Złotych Lwów Gdańskich po nominację do Oscara – warto przyjrzeć się misternej robocie fachowców, którzy porwali się na rzecz wydawałoby się niewykonalną – i odnieśli spektakularny sukces. Co nie znaczy, że w tych, którzy znają wersję oryginalną „Potopu” nie budzi się tęsknota za jej epickim oddechem. Na szczęście jest dostępna na płytach DVD.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym
„Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie – bliskiej oczekiwaniom współczesnego widza. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min. Montażu dokonał ceniony montażysta Marcin Kot Bastkowski, współpracownik Jerzego Hoffmana przy „Ogniem i mieczem” (nagroda za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 1999) oraz przy filmie „1920 Bitwa Warszawska” (nominacja do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej – za montaż, 2012).
W 2010 roku w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej, dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współudziale TVN S.A, dokonano digitalizacji obu części filmu „Potop” (1974) Jerzego Hoffmana.
Trwający 5 godzin i 15 minut (cz. 1 – 169 min, cz. 2. – 146 min) film poddany został pełnej konserwacji. Sprawdzono i poddano konserwacji zachowane materiały wyjściowe, wyselekcjonowano materiały do digitalizacji oraz zdigitalizowano film – w najwyższej rozdzielczości 4K – z oryginalnego negatywu kamerowego i duppozytywu, uzupełniając w ten sposób kilkuklatkowe fragmenty ujęć brakujące w materiale negatywowym. Na następnym etapie wykonano wstępną korekcję barwną. Źródłowe magnetyczne materiały dźwiękowe, czyli wyseparowana muzyka i efekty oraz zgrana oryginalna ścieżka, zostały zdigitalizowane i odrestaurowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Tak przygotowane materiały wyjściowe posłużyły do wykonania analogowej i cyfrowej kopii wieczystej. Obecnie trwają prace nad pierwszymi w Polsce separacjami barwnymi na supertrwałej taśmie poliestrowej, pozwalającymi bezpiecznie przechować film przez kilkaset lat.