Bitwa o kulturę. Rock i wielka polityka / Wiesław Weiss, Daniel Wyszogrodzki / PJM
wtorek
Prowadzenie spotkania Łukasz Drewniak.
Co się stało z Rogerem Watersem? Zdumieni szaleństwem byłego lidera Pink Floyd przedyskutujmy konsekwencje zaangażowania rockowych idoli w światową politykę.
Od Johna Lennona, Boba Dylana, Bono, Petera Gabriela, grupę Chumbawumba, Boba Geldofa do System of a Down, Kazika i Watersa. Jak wielcy muzycy walczyli o pokój, angażowali się w wielkie akcje charytatywne, bronili małych narodów, protestowali przeciwko Trumpowi i na koniec przeciwko wojnie w Ukrainie. Postawa Rogera Watersa budzi wielkie emocje. Artysta przez lata akcentował swój pacyfizm, walczył z przejawami imperializmu, nawoływał do bojkotu Izraela za politykę wobec Palestyny. W tym roku jednak zupełnie się pogubił – bo z jednej strony nazywa Joe Bidena zbrodniarzem wojennym z drugiej wspiera światową akcję pamięci o zamordowaniu Mashy Amini w Iranie, nic nie rozumie z wojny w Ukrainie, poucza prezydenta Zełenskiego i jego małżonkę, pisze listy do Putina. Jest o krok od czynnego wspierania Rosji a na pewno jej ostatnim pożytecznym idiotą. W efekcie – odwołano jego majowe koncerty w Polsce, jest persona non grata w Krakowie, to samo spotyka jego show w Monachium. Roger, Roger what has become of you?
Łukasz Drewniak
Wiesław Weiss – dziennikarz, tłumacz, autor popularnych książek na temat muzyki i popkultury (m.in. „Rock. Encyklopedia”, „Sztuka rebelii” „O krowach, świniach,
robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd”, „Kult. Biała księga”, „33 x Trójka. Program Trzeci Polskiego Radia w 33 odsłonach”, „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”), powieściopisarz („Biała wódka, czarny ptak”), redaktor naczelny miesięcznika „Teraz Rock”, przed laty współpracownik takich czasopism, jak „Jazz”, „Playboy”, „Spotkania”, „Film”, „Film na świecie”, „Focus Historia” i czeskie „Spark”, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych głos radiowej Trójki.
Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia musicalu). Autor popularnej książki biograficznej „Satysfakcja – The Rolling Stones” (sześć wydań) oraz leksykonu „Ale musicale!” (2018), opisującego sto lat gatunku. W latach 90. korespondent prasowy i radiowy w Nowym Jorku, obecnie prowadzi audycję „Godziny satysfakcji” w Radio 357. Przygotował wiele edycji płytowych z polską muzyką popularną, m.in. serię „Świecie nasz – wszystkie nagrania Marka Grechuty” (15 CD). Jego piosenka „Mój przyjacielu” z płyty Krawczyk/Bregovič była hitem numer jeden w 2001 roku. Współpracował z wieloma czasopismami muzycznymi i kulturalnymi, m.in. „Machiną” (oryginalna), „Zwierciadłem” (2003–13), „Muzą” (redaktor naczelny w latach 2002–04), „Jazz Forum” (nadal stała współpraca). Autor poetyckich przekładów książek Leonarda Cohena: „Księga tęsknoty” (2006), „Księga miłosierdzia” (2017) i „Płomień” (2018). Teatr Muzyczny Roma w Warszawie wystawił w jego przekładach m.in. musicale: „Koty” (2004), „Upiór w operze” (2008), „Les Misérables” (2010), „Deszczowa piosenka” (2012) i „Mamma Mia!” (2015). Dla Teatru Rozrywki w Chorzowie przygotował przekłady musicali „Oliver!” i „Producenci” (2009) oraz dwóch dramatów muzycznych Stephena Sondheima „Sweeney Todd” (2012) i „Niedziela w parku z Georgem” (2014). Dla Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku stworzył polską wersję musicalu Lucy Simon „Doktor Żywago” (2017) i nowy przekład musicalu „West Side Story” (2022), dla Teatru Muzycznego w Gdyni przełożył libretta musicali „Gorączka sobotniej nocy” (2018) i „Something Rotten” (2022), dla Teatru Muzycznego w Łodzi „Pretty Woman” (2021). Napisał piosenki do musicalu „Pora jeziora” stworzonego dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej według libretta Ałbeny Grabowskiej z muzyką Tomasza Szymusia (2021). Najnowszą pozycją w jego dorobku jest powieść autobiograficzna „Plac Leńskiego” (Wydawnictwo Marginesy, 2021) opowiadająca o dorastaniu w czasach PRL, pierwszych fascynacjach literackich, muzycznych i erotycznych.