Bitwa o kulturę. Pod neutralną flagą? Sport i polityka / Michał Banasiak / Michał Okoński / PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Kamil Bałuk.
W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o tzw. „sportshwashingu”, czyli zjawisku wykorzystania sportu jako platformy służącej poprawie reputacji całego kraju na arenie międzynarodowej. Mimo powtarzających się nierzadko apeli o rozdzielenie sportu i polityki, warto się zastanowić, czy – szczególnie w obecnej sytuacji na świecie – coś takiego jest w ogóle możliwe? Czy, widząc zdjęcia z obchodów Dnia Zwycięstwa w Kazaniu, na których Maciej Rybus – były reprezentant Polski w piłce nożnej, grający nadal w tamtejszym klubie, składa wraz z drużyną wieniec pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Czerwonej, nosząc na piersi kontrowersyjną wstążkę Świętego Jerzego, możemy przyznać rację tym, którzy mówią: „nie mieszajmy piłki do polityki?” Choć wszyscy wiemy, jak respektowane są prawa człowieka w Rosji, Katarze i Chinach, w przeciągu ostatnich sześciu lat kraje te były gospodarzami największych sportowych imprez na świecie. Sportowcy z Rosji i Białorusi, mimo wykluczenia ich reprezentacji z międzynarodowej rywalizacji, na Igrzyskach będą mogli wystąpić pod tzw. flagą neutralną. Czy reprezentant kraju jest dziś reprezentantem rządzących? Odpowiedzi poszukamy wraz z Michałem Banasiakiem.
Michał Banasiak – współzałożyciel Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej. Analityk relacji sportu i polityki. Współpracownik „Raportu o stanie świata”, Tygodnika „Wprost” i TVN24.pl.
Michał Okoński – Dziennikarz i redaktor wydań specjalnych „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki i bloga „Futbol jest okrutny”, a także książek „Światło bramki” i „Stałe fragmenty”, laureat Grand Press w kategorii Publicystyka (2023) i Nagrody Mariusza Waltera w kategorii Sport w mediach (2023). W 2021 i 2023 r. nominowany do Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Jest tłumaczem książek o tematyce piłkarskiej i ekspertem stacji Viaplay, gdzie opowiada o meczach Premier League.