Bitwa o kulturę. Fenomen The Rolling Stones / Maja Chitro, Daniel Wyszogrodzki / PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Łukasz Drewniak.
Jako grupie stuknęła im niedawno 60-tka. Najfajniejsi emeryci rocka triumfalnie wracają na scenę… a może wcale i nigdzie nie wracają bo zawsze z nami byli? W pandemii wypuścili przecież przebojowy singiel „Ghost town”, a Mick Jagger nagrał od 2017 roku przynajmniej dwa efektowne numery: „England Lost” i „Strange Game”. Tylko wyjątkowo złośliwi publicyści narzekali, że Stonesi zmienili się w ostatnich dziesięcioleciach w firmę odzieżową i survivalową korporację koncertową, odkładającą wizyty w studio nagraniowym na święte nigdy. Tymczasem, jakby znienacka, w drugiej połowie października 2023 roku ukazał się owacyjnie przyjęty przez krytykę i fanów 24 studyjny album The Rolling Stones „Hackney Diamonds” (nazwa nawiązuje do odłamków szkła z rozbitej szyby, jakie są znajdowane po włamaniach w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Londynu). To pierwszy po 18 latach studyjny materiał z nowymi kompozycjami i pierwszy nagrany po śmierci perkusisty Charliego Wattsa. I chyba najlepszy od czasu „Some Girls” z 1978 roku! The Glimmer Twins czyli Mick Jagger i Keith Richards mimo 80 lat na karku są w świetnej formie. Dzielnie towarzyszy im młodziak (dopiero od 4 dekad w zespole!) ciągle „nowy”, siedemdziesięcioparoletni Ronnie Wood. Na nowej płycie w dwóch utworach zdążył jeszcze zagrać Charlie Watts, do studia weszła plejada gwiazd: Paul McCartney, Elton John, Stevie Wonder i wracający do składu na jedną piosenkę dawny Stones z pierwszego składu – Bill Wyman. No i z Mickiem zaśpiewała Lady Gaga… Wydanie „Hackney Diamonds” to świetny pretekst do rozmowy o długowieczności Stonesów. Już w latach 80-tych nazywano ich dinozaurami rocka – kim więc są dzisiaj? Jak zmienili muzyczny świat i co zmienili w swojej muzyce przez te wszystkie lata? Dlaczego oni nie mieliby być zawsze? – jak napisał jeden z krytyków z fascynacją pomieszaną ze zdumieniem.
Łukasz Drewniak
Maja Chitro – szefowa działu kultury magazynu „ELLE”, kulturoznawczyni, podcasterka (współprowadząca „Studio26” i prowadząca „Wieczorny Lot”). Na stałe współpracuje z magazynem „Sukces” dziennika „Rzeczpospolita”. Autorka projektu wspierającego młodych muzyków klasycznych „Klasyka Gatunku”. Specjalizuje się w kulturze lat 60. i 70., szczególną uwagę poświęcając muzyce, która stała się katalizatorem rewolucyjnych zmian społecznych. Przeprowadziła setki wywiadów, w tym rozmowy z m.in. Pedro Almodóvarem, Jane Birkin, Lou Doillon, Duą Lipą, Agnieszką Holland, Gal Gadot, Jaredem leto, Steve’em Jonesem/Sex Pistols, Jakubem Józefem Orlińskim, Alexem Kapranosem/ Franz Ferdinand, Mobym. Publikowała w „Harper’s Bazaar”, „Zwierciadle”, „InStyle Germany”, „InStyle Polska”, „Gazecie” Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Magazynie TVN24.pl, noizz.pl, WP.pl, „K MAG-u”, „Kukbuku”. Autorka ebooka „Ballady i romanse. Jak kochał rock’n’roll w latach 60. i 70. XX wieku”.
Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia musicalu). Autor popularnej książki biograficznej „Satysfakcja – The Rolling Stones” (sześć wydań) oraz leksykonu „Ale musicale!” (2018), opisującego sto lat gatunku. W latach 90. korespondent prasowy i radiowy w Nowym Jorku, obecnie prowadzi audycję „Godziny satysfakcji” w Radio 357. Przygotował wiele edycji płytowych z polską muzyką popularną, m.in. serię „Świecie nasz – wszystkie nagrania Marka Grechuty” (15 CD). Jego piosenka „Mój przyjacielu” z płyty Krawczyk/Bregovič była hitem numer jeden w 2001 roku. Współpracował z wieloma czasopismami muzycznymi i kulturalnymi, m.in. „Machiną” (oryginalna), „Zwierciadłem” (2003–13), „Muzą” (redaktor naczelny w latach 2002–04), „Jazz Forum” (nadal stała współpraca). Autor poetyckich przekładów książek Leonarda Cohena: „Księga tęsknoty” (2006), „Księga miłosierdzia” (2017) i „Płomień” (2018). Teatr Muzyczny Roma w Warszawie wystawił w jego przekładach m.in. musicale: „Koty” (2004), „Upiór w operze” (2008), „Les Misérables” (2010), „Deszczowa piosenka” (2012) i „Mamma Mia!” (2015). Dla Teatru Rozrywki w Chorzowie przygotował przekłady musicali „Oliver!” i „Producenci” (2009) oraz dwóch dramatów muzycznych Stephena Sondheima „Sweeney Todd” (2012) i „Niedziela w parku z Georgem” (2014). Dla Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku stworzył polską wersję musicalu Lucy Simon „Doktor Żywago” (2017) i nowy przekład musicalu „West Side Story” (2022), dla Teatru Muzycznego w Gdyni przełożył libretta musicali „Gorączka sobotniej nocy” (2018) i „Something Rotten” (2022), dla Teatru Muzycznego w Łodzi „Pretty Woman” (2021). Napisał piosenki do musicalu „Pora jeziora” stworzonego dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej według libretta Ałbeny Grabowskiej z muzyką Tomasza Szymusia (2021). Najnowszą pozycją w jego dorobku jest powieść autobiograficzna „Plac Leńskiego” (Wydawnictwo Marginesy, 2021) opowiadająca o dorastaniu w czasach PRL, pierwszych fascynacjach literackich, muzycznych i erotycznych.