Kiedy Waldemar Sulisz wpadł na pomysł napisania tej książki Teatr Stary w Lublinie podnosił się z ruin. Lada moment miała w nim znaleźć swoje miejsce nowa na kulturalnej mapie miasta instytucja.
Autor wspomina: „stałem przed poczerniałymi od starości murami, z góry spoglądały na mnie kobiece twarze z masek zdobiących fronton. Wejście było zabite deskami. Coś się za nimi kryło. Nieprzenikniony świat utkany z marzeń ludzi, którzy ten teatr wznieśli, aktorów, którzy na deskach tego teatru występowali, widzów, którzy z zapartym tchem oglądali spektakle”.
Książka stanowi przewodnik nie tylko po historii Teatru Starego, ale przedstawia szerszy kontekst życia kulturalnego miasta z początków działalności Teatru w XIX w. Opowiada barwne historie o ludziach, którzy wnieśli swój znaczący wkład w to czym dzisiaj jest Teatr Stary. „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” to przewodnik, który zawiedzie czytelnika w najciekawsze i najskrytsze zakątki historii miasta i duszy wielu jego mieszkańców, choćby tylko tymczasowych jak aktorzy i reżyserzy. Książka „Teatr Stary w Lublinie 1822-2012 Przewodnik historia/miłość/życie” zawiera wiele niezwykłych informacji i zdjęć nigdzie wcześniej niepublikowanych, stąd będzie to ich swoisty debiut.
Publikacja nie trafiła do sprzedaży. Mieszkańcom została ona udostępniona za pośrednictwem lubelskich bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, bibliotek szkolnych i uczelnianych. Książka została opracowana i wydana w ramach realizacji projektu „Renowacja Teatru Starego w Lublinie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.