Bohdan Zadura, wybitny poeta, pisarz, redaktor i tłumacz świętuje w tym roku 80. urodziny. Warsztaty Kultury w Lublinie i Czasopismo Kultura Enter zapraszają do uczczenia jego jubileuszu w Teatrze Starym w Lublinie. Podczas benefisu usłyszymy m.in. wrocławski zespół Karbido, który wystąpi razem z jednym z najwybitniejszych ukraińskich artystów Jurijem Andruchowyczem. Koncert nawiąże do prozy pt. „Radio Noc” i będzie dotyczył wydarzeń w Ukrainie.
Bohdan Zadura to puławski poeta, prozaik i tłumacz związany przed laty z miesięcznikiem kulturalnym „Na przykład”. Zasłynął z udanych przekładów z literatury węgierskiej i amerykańskiej, a dziś należy do grona najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej. Tłumaczył m.in. utwory wydane przez Wydawnictwo Warsztaty Kultury takich autorów jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Andrij Lubka i Wasyl Słapczuk. W 2021 roku otrzymał prestiżową nagrodę Angelusa za znakomity przekład książki „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” Kataryny Babkiny.
Debiutował w 1962 r. na łamach miesięcznika „Kamena”. W latach 1970–1977 pracował w muzeum w Kazimierzu Dolnym, a kolejnych dziesięć lat poświęcił literackiemu kierowaniu lubelskim Teatrem Wizji i Ruchu. W przeszłości był też wieloletnim redaktorem kwartalnika literackiego „Akcent” oraz miesięcznika literackiego „Twórczość”, a także redaktorem naczelnym „Twórczości”. Zadura jest też laureatem nagrody artystycznej miasta Lublin za rok 2018 za bogaty i różnorodny dorobek literacki oraz wybitne dokonania w dziedzinie twórczości translatorskiej. Od początku jest związany z serią wydawniczą Wschodni Express wydawnictwa Warsztaty Kultury.
Uroczystość uświetnią wrocławianie z Karbido znani z eksperymentalnego podejścia do dźwięku i łączenia go z różnymi artystycznymi formami. Jurij Andruchowycz to z kolei poeta, prozaik, eseista i tłumacz o międzynarodowej renomie, którego utwory przekładano na dwadzieścia języków. Artyści współpracują ze sobą od blisko dwudziestu lat. Wspólnie wykreowali unikalną przestrzeń, w której łączą muzykę, poezję i performans. W Teatrze Starym w Lublinie zaprezentują spektakl oparty na fragmentach książki „Radio Noc” Andruchowycza. Ta pełna dramatyzmu opowieść o opozycjoniście nadającym swój tajny program radiowy w czasach pandemii, protestów klimatycznych i rosyjskiej agresji, zyskała uznanie nie tylko w Ukrainie, lecz także w Polsce i Niemczech.