Bitwa o kulturę. Witold Szabłowski od kuchni / Witold Szabłowski / PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Maja Chitro.
By poznać cudze historie, skosztować emocji, trzeba ludzi lubić i być ich ciekawym. Tak, jak Witold Szabłowski – jeden z najważniejszych polskich reportażystów, który zawsze chadza własnymi ścieżkami. Jego książki, m.in. „Tańczące niedźwiedzie”, „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, „Opowieści z Wołynia” czy „Jak nakarmić dyktatora” podbijają rynki międzynarodowe, a prawa do ekranizacji tej ostatniej kupiła firma hollywoodzkiego aktora Channinga Tatuma.
Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Bitwa o kulturę” zapytamy Szabłowskiego o to, jak pisać ze smakiem, o jego apetyt na kolejne historie, wysublimowane dziennikarskie podniebienie i pragnienie wolności, którym kieruje się w życiu i pracy. Czy trudno jest dotrzeć do kucharzy dyktatorów? W jaki sposób oswajać z trudną historią? Z kim najlepiej ucztować, a z kim niekoniecznie? O tym wszystkim już 8 października.
Witold Szabłowski – jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Pisał między innymi o Turcji, o PRL-u, o kucharzach dyktatorów, o Czarnobylu i o dziadku Władimira Putina. Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc. Codziennie relacjonuje też postępy ukraińskiej armii na blogu Notatnik Reportera i w newsletterze: