Andrzej Olejniczak to jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów jazzowych na arenie międzynarodowej, kompozytor i aranżer, wykładowca. Ma na koncie około 50 płyt.
Od 40 lat mieszka w Hiszpanii. Był współzałożycielem grupy Sun Ship oraz członkiem jednej z najlepszych formacji jazzowych ostatnich dekad – String Connection. Współpracował niemal ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70. i 80., m.in. Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Bandem Katowice, a także z Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego oraz Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Dąbrowskim i Sławomirem Kulpowiczem. Jako muzyk sesyjny grał z takimi artystami jak Józef Skrzek czy Maanam. Po wyjeździe do Hiszpanii w 1984 r. podjął współpracę z należącym do elity światowego jazzu ociemniałym pianistą Tete Montoliu i przez 4 lata koncertował z nim na wielu europejskich festiwalach. W 1986 r. wystąpił u boku Gerry’ego Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo, a 2 lata później zagrał z Kenny Drew Trío na Festival de Jazz de Lorca-Murcia. Catch (1994), jego pierwszy autorski album nagrany w Hiszpanii, zdobył tytuł Płyty Roku, a Live at Altxerri (2004) został wysoko oceniony przez „Jazz Forum”.
Brał udział w niezliczonych projektach międzynarodowych, występując na niemal wszystkich festiwalach w Europie i na świecie (m.in. Mediolan, Paryż, Montreal, San Sebastian, Lima, Marciac, Quito). Wśród artystów, z którymi koncertował, są m.in. Kenny Drew, Randy Brecker Group, Hiram Bullock, Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, NHO Pedersen. Często współpracuje także z czołowymi hiszpańskimi wykonawcami muzyki pop i rock, np. Orquesta Mondragón, Mecano, Miguel Ríos, Manzanita, Itoiz, Oskorri, Revolver.
Pozostali trzej członkowie zespołu to przedstawiciele średniego pokolenia polskiego jazzu, wybitnie utalentowani Michał Tokaj na fortepianie, Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji.
Program koncertu opiera się w znacznej części na autorskich kompozycjach lidera, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard bopu do free-jazzu. Można w nich także usłyszeć wpływy hiszpańskiego flamenco.
Łukasz Żyta – absolwent PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie perkusji Mirosława Żyty. W 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji jazzowej Dr. Adama Buczka. Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na Festiwalu Jazz Juniors w w Krakowie (1995), na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996).
Z zespołem „Parnas Sextet” otrzymał nagrodę „Klucz do Kariery” na Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa (1998). Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie indywidualne (1998). Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Jerzy Małek, Grzegorz Nagórski, Kuba Stankiewicz, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, Bennie Maupin, David Doruzka, Gary Thomas, Chris Cheek, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Lynne Arriale, Brad Terry, Stephen Riley, Dayna Stephens, Ingrid Jensen, Timucin Sahin, Steve Logan i in. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju. Łukasz Żyta ma w swym bogatym dorobku udział w nagraniu ponad 50. płyt. Aż dziesięć́ z nich uhonorowanych zostało najwyższymi laurami w polskim środowisku muzycznym – Nagrodą Fryderyka, lub jego czeskim odpowiednikiem. Od 2007 roku jest wykładowcą perkusji jazzowej w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Michał Barański – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jeden z najbardziej kreatywnych, poszukujących i odważnych artystów współczesnej polskiej sceny jazzu. Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne rejony sceny muzycznej. Zestaw płyt składających się na muzyczny portret Michała Barańskiego mógłby w skrócie obejmować takie albumy, jak choćby „Presence” tria Triology wraz z jego mentorem Bradem Terrym (2000), z udziałem Mateusza Kołakowskiego i Tomasza Torresa. „Assymetry” z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego (2006), „Umiera piękno” Agi Zaryan (2007), „Early Reflections” z Bennie Maupin Quartet (2008) oraz „Sacrum Profanum” z kwartetem Adama Bałdycha. W biografii Michała Barańskiego pojawiają się bez mała wszystkie kluczowe nazwiska polskiego jazzu, w tym, obok wymienionego Zbigniewa Namysłowskiego, również Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka. Ostatnio studiuje indyjską muzykę karnatycką i w praktyce demonstruje indyjską perkusję wokalną (konnakol). Zadebiutował w roli lidera i kompozytora płytą “Masovian Mantra”(2022) wydaną przez prestiżową serię “Polish Jazz” Warner Music. Została ona uhonorowana nagrodą “Fryderyk” w kategorii Album Roku Jazz. Został również wyróżniony kolejną nagrodą “Fryderyk” w kategorii Artysta Roku Jazz.
Michał Tokaj – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Wraz z zespołem Joint Venture został laureatem 1-go miejsca na festiwalu Jazz Juniors ’95 w Krakowie oraz nagrody dla najbardziej obiecującej młodej grupy na konkursie Europ’ Jazz Contest w Hoelaart w Belgii w 1996. Z kwartetem Marcina Żupańskiego zdobył pierwszą nagrodę na Jazz Juniors ’97. W 1999 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W 2002 otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agi Zaryan „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 ukazało się jego autorskie nagranie „Bird Alone” nagrana z D.Oleszkiewiczem i Ł. Żytą. Płyta otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, a jej autor został nominowany w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Bird Alone uzyskała tytuł platynowej płyty. Kilka ostatnich lat zaowocowało takimi projektami jak: „Sny oraz Ballady na koniec świata” z Grzegorzem Karnasem, „Question To All Your Answers” z Jaromirem Honzakiem czy „Umiera Piękno” – album Agi Zaryan, który powstał z okazji 63 rocznicy Powstania Warszawskiego, na którym można usłyszeć kompozycje pianisty napisane do tekstów polskich poetów okresu II wojny światowej. Płyta zdobyła Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku – Muzyka Poetycka. Istotnym wydarzeniem jest udział Michał Tokaj Trio w nagraniu płyty amerykańskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Benniego Maupina pt.: „Early Reflections”. Krążek „Looking Walking Being” będący owocem współpracy z Agą Zaryan wydany w marcu 2010 pod szyldem amerykańskiej wytwórni Blue Note już po miesiącu pokrył się platyną, a Tokaj otrzymał wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Jazzową roku 2010 w utworze „Seeking My Love” oraz Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku. W 2014 ukazała się druga płyta Michał Tokaj Trio – The Sign. Współpraca z basistą Michałem Barańskim zaowocowała nagrodą Fryderyk 2023 w kategorii Jazzowy Album Roku. Pianista koncertował w USA, Chinach, Japonii, Izraelu, Egipcie, Jordanii, oraz w większości krajów europejskich. Współpracował i nagrywał między innymi z Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądło, Zbigniewem Namysłowskim, Bennie Maupinem, Eddie Hendersonem, Marvinem „Smitty” Smithem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Monty Watersem.