Renata Przemyk jest osobą chodzącą swoimi ścieżkami, niepokorną i ciekawą świata. Jej piosenki śpiewane z potrzeby serca i całym sercem stawały się przebojami.
Artystka śpiewa, gra, komponuje, pisze teksty, współpracuje z teatrem i z innymi artystami. Chętnie podejmuje wyzwania i ma odwagę iść pod prąd. Już kolejne pokolenie śpiewa razem z nią „Babę zesłał bóg” czy „Kochaną”. Przemyk wymyka się szufladkom i zbyt ciasnym dla niej definicjom z powodzeniem łącząc style i gatunki muzyczne. Jej charakterystyczny mocny głos sprawia, że trudno pomylić ją z kimkolwiek innym. Charyzmatyczna, mroczna, a jednocześnie wiecznie uśmiechnięta, hipnotyzująca spojrzeniem, zagadkowa i prowokująca do myślenia, Renata Przemyk nie pozostawia słuchaczy obojętnymi. Od ponad trzydziestu lat z niespożytą energią gra koncerty, nagrywa kolejne płyty. Głosem raz czystym raz chropawym, w pięknej balladzie czy ostrym rockowym numerze przekazuje słuchaczom emocje w najczystszej postaci. Wychodząc w swej muzyce od surowego, postpunkowego brzmienia, poszerza konsekwentnie instrumentarium, eksperymentuje z brzmieniami i jest współproducentką własnych płyt. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.
Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół „Ya Hozna” i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę. Pierwszą menadżerką Ya Hozny została znakomita poetka i autorka tekstów Anna Saraniecka, która po rozpadzie zespołu pisała teksty do solowych albumów Renaty. Renata Przemyk jest laureatką wielu festiwali począwszy od 1989 roku, gdzie przebojem zawojowała Studencki Festiwal Piosenki. Potem był legendarny Jarocin, nagrody na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie, skąd przywiozła Brązowy Mikrofon a dwa lata później Bursztynową Płytę za Indywidualność Artystyczną. Ma na koncie kilkanaście płyt nie licząc udziałów w wielu zbiorowych projektach. Jej koncerty można już chyba przez te lata liczyć nie w setkach a w tysiącach. Oczarowuje słuchaczy w Polsce i w wielu krajach za granicą. Współpraca z teatrem też zaowocowała nagrodami. Renata Przemyk komponuje muzykę do sztuk teatralnych i najdłużej pracuje z krakowskim teatrem Barakah. Za muzykę ze spektaklu „Szyc” wystawionego w tym właśnie teatrze dostała w 2013 roku nagrodę Złotego Miedziaka na teatralnym festiwalu w Polkowicach. Występuje też na deskach teatralnych jak choćby w kilkukrotnie wznawianym w naszym Teatrze spektaklu „Boogie Street” opartym na twórczości Leonarda Cohena, którego premiera miała miejsce w 2016 roku. Renata gra tu jedną z dwóch głównych ról. Śpiewając piosenki Leonarda Cohena po raz pierwszy zaprosiła na scenę dwie chórzystki, z którymi delektuje się świetnie dopasowanym harmonicznie współbrzmieniem. Piosenki z tego spektaklu znalazły się na płycie pod tym samym tytułem, nagrodzonej w 2023 roku „Złotą Płytą”.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty – jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały – wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Sama artystka nazywa to co robi wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody i jej charakterystyczny głos.
Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Habakuk, Fiolka, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy, Katarzyna Nosowska, Ania Rusowicz, Marysia Peszek, Titus, Gaba Kulka, Anja Orthodox, Organek, Kayah (nagrały wspólnie płytę „Panienki z temperamentem” 2010 r.). Zawsze jednak pozostaje producentem własnych przedsięwzięć i decyduje o ich charakterze. Zaszyła się w podwielickiej wsi, gdzie od ponad dwudziestu lat tworzy i, jak twierdzi – cieszy się spokojem i pięknem okolicy, którą ją inspiruje, pozwala odpocząć, i gdzie czuje, że jest u siebie, wśród życzliwych dobrych ludzi.
W Teatrze Starym Artystka zaprezentuje wyjątkowy koncert złożony z najważniejszych piosenek z płyty „Renata Przemyk i Mężczyźni”. Płyta ta, to jubileuszowy album z 2020 roku, nagrany z okazji 30-lecia pracy artystycznej, zawiera znane piosenki Artystki w nowych aranżacjach, zaśpiewane w niesamowitych duetach, w których towarzyszyli jej m. in.: Adam Nowak, Artur Andrus, Buslav, Czesław Mozil, Damian Ukeje, Vienio, Grzegorz Turnau, Igor Herbut, John Porter, Leski, Marek Dyjak, Skubas, oraz Wojciech Waglewski.
W Teatrze Starym w Lublinie Renata Przemyk wystąpi z towarzyszącym jej zespołem.