Bitwa o kulturę. Jak mówić o historii? / Tomasz Czukiewski / Miłosz Szymański / PJM
wtorek
Po raz pierwszy w roli prowadzącego Kamil Bałuk.
Dzisiejsi nastolatkowie mogą traktować wydarzenia z początku XXI wieku jako „historyczne”. Co więc powiedzieć o historii sprzed ponad pół wieku? Czy wobec stale zmieniającej się perspektywy czasowej, można opowiadać o przeszłości tak, by dotrzeć jednocześnie do pokolenia dziadków, rodziców i nastolatków? O czym świadczy niesłabnąca popularność podcastów i youtube’owych kanałów poświęconych historii? Co robić, by mówienie o przeszłości nie było tylko nudnym wykładem?
Kamil Bałuk
Kamil Bałuk – reporter, podcaster, autor książek, wykładowca, szkoleniowiec, ojciec dwójki intensywnych dzieci, ostatnio entuzjasta generative AI i prompt engineeringu. Absolwent MISH, filologii niderlandzkiej, socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Studiował na uniwersytetach we Wrocławiu, Warszawie, Uppsali (Szwecja) i Brnie (Czechy). Stypendysta MEN, MNiSW i MKiDN. Autor wydanej w czterech językach książki reporterskiej Wszystkie dzieci Louisa (2017), współautor bestsellerowej biografii Wodecki. Tak mi wyszło (2018) oraz zbioru wywiadów Dawno temu w telewizji (2023). Kończy książkę reporterską o współczesnej Holandii (niestety kończy ją już ósmy rok). Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach” i „Magazynie Książki”. Za reportaże i wywiady nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego.
Twórca podcastów Dawno temu w telewizji w newonce.radio, Disney100, Bałuk gada o latach 90. i Dobra prasa (z Bartoszem Zalewskim). Współtwórca audioserialu kryminalnego realizowanego z Justyną Mazur (Piąte. Nie zabijaj) i Wojciechem Oleksiakiem (Supernowa. Historia Arkadiusa), premiera w 2024 roku. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i wykłada w Polskiej Szkole Reportażu, a wcześniej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. i na Uniwersytecie Dzieci. Poprowadził w Polsce i w Europie dziesiątki spotkań autorskich, warsztatów, zajęć i wykładów po polsku, angielsku i niderlandzku.
Tomasz Czukiewski – dziennikarz, autor kanału “Ciekawe Historie”. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2002 r. pracował m. in. w redakcjach “Przekroju”, “Polska The Times”, TVN. Od 2018 roku dziennikarz niezależny, autor kanału Ciekawe Historie w serwisie YouTube a zarazem autor i wydawca audiobooków.
Miłosz Szymański – mechanik okrętowy, analityk, włóczęga, historyk-amator, fan płowu, kimchi i cyrylicy. Autor podcastu o polityce zagranicznej „Za Rubieżą” oraz „Lekcja historii”, który nagrał „by opowiadać o materiale szkolnym bez przynudzania, krindżu i paździerzu. Tak, by maturzystów, którym pandemia zabrała grunt spod nóg, bawić ucząc i uczyć bawiąc.”