Bitwa o literaturę. Czytając wojnę / Wojciech Jagielski / PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Michał Nogaś.
Nie czuję się uzależniony od wojen. Ale nie ma sensu udawać, że w moim zawodowym życiu nie były, a w jakimś stopniu nadal nie są jedną z najważniejszych spraw. Wojny są najważniejszymi wydarzeniami nie tylko politycznymi – zmieniają losy świata i pojedynczych osób. Przy nich wiele innych procesów blednie
Wojciech Jagielski
O opracowanej przez Wojciecha Jagielskiego monumentalnej antologii reportażu wojennego, o tym, jak wojnę opisywać i jak ją czytać rozmawia z autorem Michał Nogaś.
Wojciech Jagielski – jeden z najwybitniejszych reportażystów i korespondentów wojennych, reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad dwadzieścia lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, przez dziesięć – w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem stworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. ks. Tischnera, Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Dariusza Fikusa, Nagrody PEN Clubu, Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej „MediaTory”. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody NIKE. W roku 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książek reporterskich, m.in. „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Wszystkie wojny Lary”. Od 1 września 2017 r. dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.