Bitwa o literaturę. Jak hartowała się Gdynia / Grzegorz Piątek / PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Michał Nogaś.
Ile jest prawdy w twierdzeniu, że zbudowane od podstaw „polskie okno na świat” było kwintesencją międzywojennej Polski? Dlaczego tak niewiele wiemy o tym, jak naprawdę wyglądała budowa miasta, które miało być wizytówką odradzającego się po 123 latach niewoli kraju? Czego o Gdyni mieliśmy nie wiedzieć? I jak niełatwa przeszłość wpływa na teraźniejszość? O tym porozmawiamy z Grzegorzem Piątkiem, laureatem „Nike Czytelników 2023”.
Michał Nogaś
Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” w 2023 roku otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nike Czytelników.
Oprócz tego wydał: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021, finał Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz), „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020, finał Nagrody Literackiej Nike; Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego), „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016; Nagroda Literacka m.st. Warszawy).
Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. Architektura-Murator, Gazeta Stołeczna, Gazeta Wyborcza, Salon, Vogue Polska). Współtworzył też wystawy m.in. „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008) i „Dane warszawskie” (Muzeum Warszawy, 2017).
Fot. Laura Bielak / WAB