Bitwa o kulturę. Star Wars: Never-ending story / Jakub Turkiewicz, Kaja Klimek /PJM
wtorek
Rozmowę prowadzi Łukasz Drewniak.
Jak wygląda uniwersum „Gwiezdnych Wojen” dekadę po przejęciu LucasFilm Ltd. przez Walt Disney Company? Platforma Disney+ bombarduje fanów kolejnymi filmami i serialami wypełniając luki czasowe i fabularne między trylogią prequeli, a oryginalną trylogią lub trylogią sequeli. Ku czemu to zmierza? Czy wąż zjada własny ogon? Toniemy w szczegółach i biografiach drugorzędnych postaci, a może raczej uczestniczymy w unikalnym eksperymencie narracyjnym, dzięki któremu wreszcie będziemy wiedzieć WSZYSTKO o tym, co się zdarzyło w świętej wojnie Imperium i Republiki? Czy dzięki polityce Disneya jesteśmy skazani już wyłącznie na rebooty, warianty, dygresje i przypisy do mitu? Czy może istnieje szansa na nową, epicką i oryginalną opowieść osadzoną „w odległej galaktyce”? Opowiemy o spin-offach – „Rogue One” i „Solo”, seriach o Mandalorianinie, Obi-Wanie Kenobim, Andorze i Boba Fetcie. Poszukamy także najlepszego serialu animowanego z uniwersum.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego Teatru Starego w Lublinie
Jakub Turkiewicz – z wykształcenia historyk, a z zamiłowania fantasta. Autor wydanej w 2022 roku książki „Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu Gwiezdnych wojen”. Publikował cykliczne artykuły na temat filmów science fiction i fandomu „Star Wars” w magazynie „Sfera”. okazjonalnie współpracował też z innymi czasopismami, gdzie popularyzował wiedzę na temat kolekcjonerstwa fantastycznych gadżetów. Prowadził humorystyczną stronę starwarsy.pl, która z czasem przerodziła się w wirtualne muzeum pamiątek po polskiej wersji zjawiska Star Wars i przygotowywał artykuły publikowane na stronie efantastyka.pl. W roku 2018, wspólnie z reżyserem Radosławem Salamończykiem, zrealizował film dokumentalny „Wojna gwiazd”. Pisze też opowiadania; debiutował w „Nowej Fantastyce” a jego teksty ukazywały się w miesięczniku „Science Fiction Fantasy i Horror”. Autor powieści science fiction „Chciej mnie zawsze”.
Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS, i co najważniejsze: z dziećmi i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Prowadzi program „Seriaale” w TVN Fabuła oraz „Warsztat Filmowy” w Red Carpet TV. W każdy piątek w Dzień Dobry TVN opowiada o filmach. W internecie działa jako Kajutex (YT, FB, IG, TT – jako kajutex.pl).