Teatr

"Wysocki. Powrót do ZSRR". Teatr Nowy w Krakowie

Bilety: I - 50 zł, II - 40 zł, III - 25 zł

CYKL: KIM JEST ARTYSTA? POSTAWA: SYN MARNOTRAWNY. Bardzo zabawny i zarazem bardzo smutny spektakl, który wbrew pozorom nie jest ani recitalem, ani monodramem. Ani tym bardziej laurka ku czci Włodzimierza Wysockiego.

Piotr Sieklucki przygotował teatralny sequel swojej pokazywanej niedawno w Lublinie Moskwy-Pietuszki. Zamiast Wieniczki Jerofiejewa pojawia się na scenie inny wielki, „święty” rosyjski a może lepiej powiedzieć „radziecki pijak” Włodzimierz Wysocki. Sieklucki śpiewa w swoim spektaklu pieśni Wysockiego po rosyjsku a raczej czysto po radziecku. Pije wódkę na scenie, recytuje fragmenty tekstów poety i aktora, kpi z władzy i społeczeństwa, wadzi się z własnym ojcem i przeprasza go, że zawiódł, że nie udźwignął ciężaru życia i sławy i w końcu za młodo umarł. 

Próba odpowiedzi na pytanie po co Rosji artyści i jak artysta umiera chory na Rosję. Nie tylko opowieść o ZSRR, nowa aktualność dziś, tylko dysydentów jakby mniej. Sieklucki nie udaje chrypy Włodzimierza, zamiast gitary akompaniuje mu keyboard, jego śpiewa nie to taki wokal hultajski, chuligańskie i pijane podśpiewywanie, w którym od czystości dźwięku ważniejsza jest intencja, z jaką się śpiewa.

Więcej

Teatr

  • scenariusz i reżyseria: Piotr Sieklucki, muzyka na żywo: Paweł Harańczyk, obsada: Edward Linde-Lubaszenko i Piotr Sieklucki
  • KUP BILET